REKLAMA

Swojskie festiwale o zasięgu regionalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
O ich znaczeniu dla lokalnej społeczności porozmawialiśmy z prof. Piotrem Dahligiem, a Wanda Księżopolska opowiedziała o Powiślakach - Konkursie kapel i śpiewaków ludowych, odbywającym się w Maciejowicach od ponad ćwierćwiecza.
Audio
  • Piotr Dahlig Wanda i Księżopolska opowiadają o znaczeniu lokalnych festiwali muzyki tradycyjnej (Dwójka/Źródła)
Konkurs instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych w Podegrodziu, maj 2019. (Druzbacka)
Konkurs instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych w Podegrodziu, maj 2019. ("Druzbacka")Foto: Anna Szotkowska

Konkursy regionalne są niezwykle ważne dla badaczy i dokumentalistów, bo pokazują kondycję kulturalną regionu, ale również niezbędne dla społeczności lokalnej.

- Festiwal jest oazą, gdzie pewne tradycje i praktyki mogą być zaprezentowane w sposób przekonujący, jeszcze wierne pierwotnym źródłom. To, co przestaje mieć rangę pragmatyczno-praktyczną jest tu lokowane w kontekście odświętnym i wypośrodkowanym. Wiąże się to z wyborem repertuaru, stroju ludowego, kapel regionalnych. Reprezentacja społeczności lokalnej w postaci skrzypków, śpiewaków jest już wciągnięta w inną formułę promocji kultury i dziedzictwa niematerialnego i tym obecnie zajmuje się państwo - opowiadał etnomuzykolog, Piotr Dahlig. – Istnieje prawidłowość, że reprezentant małej społeczności nagrodzony nagrodą na festiwalu wracając do swojej społeczności niesie ze sobą prawidłowo pozyskana dumę, jest podniesiony we własnych oczach, ale także w oczach społeczności. Docenienie artystów na festiwalach powraca do lokalnych społeczności w splendorze. Jest to krąg atrakcji psychologicznej. 

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Piotr Dahlig i Wanda Księżopolska

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukrainska Silska Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:00
Ukrainska Silska Orchestra – tak nazywały się popularne zespoły ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Taką nazwę przyjęło również kijowskie trio młodych muzyków grających instrumentalną muzykę ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia z 12. festiwalu Ethno Port Poznań

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 16:13
W "Źródłach" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal Ethno Port Poznań, przypomnieliśmy do tego rozmowy z Romualdem Jędraszakiem i muzykami Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa.
rozwiń zwiń