X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Swojskie festiwale o zasięgu regionalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
O ich znaczeniu dla lokalnej społeczności porozmawialiśmy z prof. Piotrem Dahligiem, a Wanda Księżopolska opowiedziała o Powiślakach - Konkursie kapel i śpiewaków ludowych, odbywającym się w Maciejowicach od ponad ćwierćwiecza.
Audio
  • Piotr Dahlig Wanda i Księżopolska opowiadają o znaczeniu lokalnych festiwali muzyki tradycyjnej (Dwójka/Źródła)
Konkurs instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych w Podegrodziu, maj 2019. (Druzbacka)
Konkurs instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych w Podegrodziu, maj 2019. ("Druzbacka")Foto: Anna Szotkowska

Konkursy regionalne są niezwykle ważne dla badaczy i dokumentalistów, bo pokazują kondycję kulturalną regionu, ale również niezbędne dla społeczności lokalnej.

- Festiwal jest oazą, gdzie pewne tradycje i praktyki mogą być zaprezentowane w sposób przekonujący, jeszcze wierne pierwotnym źródłom. To, co przestaje mieć rangę pragmatyczno-praktyczną jest tu lokowane w kontekście odświętnym i wypośrodkowanym. Wiąże się to z wyborem repertuaru, stroju ludowego, kapel regionalnych. Reprezentacja społeczności lokalnej w postaci skrzypków, śpiewaków jest już wciągnięta w inną formułę promocji kultury i dziedzictwa niematerialnego i tym obecnie zajmuje się państwo - opowiadał etnomuzykolog, Piotr Dahlig. – Istnieje prawidłowość, że reprezentant małej społeczności nagrodzony nagrodą na festiwalu wracając do swojej społeczności niesie ze sobą prawidłowo pozyskana dumę, jest podniesiony we własnych oczach, ale także w oczach społeczności. Docenienie artystów na festiwalach powraca do lokalnych społeczności w splendorze. Jest to krąg atrakcji psychologicznej. 

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Piotr Dahlig i Wanda Księżopolska

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukrainska Silska Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:00
Ukrainska Silska Orchestra – tak nazywały się popularne zespoły ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Taką nazwę przyjęło również kijowskie trio młodych muzyków grających instrumentalną muzykę ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia z 12. festiwalu Ethno Port Poznań

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 16:13
W "Źródłach" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal Ethno Port Poznań, przypomnieliśmy do tego rozmowy z Romualdem Jędraszakiem i muzykami Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa.
rozwiń zwiń