Jakub Zastawny i stuletnie cymbały

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 09:00
W poniedziałkowych "Źródłach" spotkanie z Jakubem Zastawnym, cymbalistą z Brzostku na Pogórzu Jasielskim. Porozmawiamy o tradycjach rodzinnych, rozwoju i historii rodzinnej kapeli oraz o tradycyjnej muzyce z okolic Jasła i Dębicy.
Audio
  • Jakub Zastawny opowiada historię swojej muzykalnej rodziny (Dwójka/Źródła)
Kapela Zastawnych
Kapela ZastawnychFoto: Kapela Zastawnych

Tradycje muzyczne rodziny Zastawnych sięgają pokolenia prapradziadków Jakuba. Jego prapradziadek sekundował na skrzypcach, praprababka grała na basach, a ich jedyny syn Franciszek (pradziadek Jakuba) był skrzypkiem prymistą.

Jakub Zastawny jest przedstawicielem najmłodszego pokolenia muzykantów, był pierwszym z rodziny, który zajął się archiwizacją melodii, obrzędów weselnych i wspomnień muzykantów z okolic Brzostku. Wiedzę, zebraną w większości od swojego dziadka Leszka, wykorzystał do napisania dwóch prac badawczych podczas studiów w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Obecnie gram na bardzo starych cymbałach zbudowanych między 1920-1925 rokiem. Kupiłem je od przodków cymbalisty o nazwisku Węgrzyn, który je wykonał i na nich grał. Mieszkał w Lipnicy Dolnej w sąsiedniej gminie. Dowiedziałem się o tym instrumencie przypadkowo i udało mi się go odkupić. Był w bardzo dobrym stanie, wymieniliśmy z dziadkiem tylko struny i pokleiliśmy wierzchnią płytę.  Nasz mikroregion Pogórza w okolicach Jasła budował cymbały inaczej niż w reszcie Podkarpacia. Głowy w których są zamocowane uchwyty do mocowania strun i kołki na które nawinięta jest struna nie są mocowane ze spodem cymbałów na "jaskółczy ogon". Głowy są przykręcane do spodu, a budowa jest bardziej toporna, ale przez to instrument ma lepsze brzmienie i można zamocować na nim więcej strun. Cymbały są też większe i cięższe, mają 96 strun, po cztery w paśmie, a strojenie przed ważnymi koncertami trwa około dwóch godzin - mówił Jakub Zastawny, młody cymbalista Kapeli Zastawnych z Brzostku, zdobywca nagrody na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Jak wygladała historia Kapeli Zastawnych? Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Jakub Zastawny (muzyk tradycyjny)

Data emisji:  2.09.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Milo Kurtis: Kocham mieszać tradycje

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 10:00
Gościem audycji był legendarny muzyk Milo Kurtis, który już w tym tygodniu wchodzi wraz ze swoim zespołem Milo Ensemble do Studia im. Agnieszki Osieckiej, aby nagrać nową płytę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Spisla: Taki jaki jestem, takim chcę zostać

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:00
W magazynie zagościł Wiktor Spisla, który opowiedział o wyjątkowości kultury Śląska Opolskiego. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy nagrania pieśni w jego wykonaniu zarejestrowane podczas tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsze żydowskie inspiracje Oli Bilińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 09:00
To twórczość kompozytora Dawida Bajgelmana, barwnej i ważnej postaci w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Z odnowionym projektem Libelid Bilińska wystąpiła na Festiwalu Warszawa Singera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Jakowczyk: Wszystkie moje najlepsze lata spędziłem w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:00
Przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w "Źródłach" zaprezentowaliśmy wspomnienia Franciszka Jakowczyka z tego okresu, nagrane podczas wyprawy RCKL do Polaków na Żytomierszczyznę wiosną 1995 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenne wspomnienia Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Aleksandra Popieły z Żyrmun na Grodzieńszczyźnie o walkach w Piaskowcach koło Radunia w 1944 roku oraz opowieści Majera Bogdańskiego, jeńca wojennego, zesłanego do sowieckiego łagru. 
rozwiń zwiń