Wojenne wspomnienia Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Aleksandra Popieły z Żyrmun na Grodzieńszczyźnie o walkach w Piaskowcach koło Radunia w 1944 roku oraz opowieści Majera Bogdańskiego, jeńca wojennego, zesłanego do sowieckiego łagru. 
Audio
  • Wspomnienia Aleksandra Popieły oraz Majera Bogdańskiego z czasów II wojny światowej (Dwójka/Źródła)
Brzeg jeziora Świteź na Grodzieńszczyźnie, ok. 1932 roku.
Brzeg jeziora Świteź na Grodzieńszczyźnie, ok. 1932 roku.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W "Źródłach" zaprezentowaliśmy relacje nagrane podczas badań terenowych RCKL na Białorusi w 1995 roku i w Londynie w 2000 roku.

- Ukończyłem cztery klasy i zaraz po szkole zaczęła się wojna. W Bykowszczyźnie zebrali chłopców i mieliśmy iść do wojska. Przyleciały samoloty i wszyscy Ruscy uciekli, my też uciekliśmy. Ludzie zaczęli rozbierać pobliski majątek. Wszystko zostało tam pozostawiane: konie, żywność, ubranie, obuwie. Kto chciał, to rabował. Ja złapałem radiostację i ukryłem w jakiejś jamie. Potem partyzanci przybyli i zabrali mi radiostację. Cały czas chowałem się i nie poszedłem do wojska rosyjskiego – wspominał w "Źródłach" Aleksander Popieło z Żyrmun na Grodzieńszczyźnie.

Majer Bogdański, zesłany do łagru sowieckiego, po wyjściu z niego walczył wraz z Armią Andersa m.in. pod Monte Cassino, a po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii.

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Aleksander Popieło, Majer Bogdański (weterani wojenni)

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango Wschodu" i węgierskie táncház na polskich deskach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 15:40
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy Mateusza Dobrowolnego - muzyka, tancerza, animatora, twórcę Węgierskiego Domu Tańca w Warszawie.
rozwiń zwiń