X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zrekonstruować śpiew Bagnoszy?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:00
Gościem "Źródeł" była Angelika Magier z Szóstki, etnomuzykolog, realizująca projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
Audio
  • Angelika Magier opowiada o swoich fascynacjach muzyką Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich (Dwójka/Źródła)
Angelika Magier
Angelika MagierFoto: Tak-to-tu

Angelika Magier ukończyła animację kultury w Siedlcach oraz etnomuzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką publikacji na temat historii i kultury Międzyrzecczyzny. Od zawsze interesowała się historią i tradycjami muzycznymi terenów tzw. Bagnoszy, pasjonuje się też śpiewem białym. Spotkaliśmy się z nią na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

- Śpiewam tradycję z której pochodzę. To rekonstrukcja, ponieważ znam te pieśni z nagrań, nie z przekazu bezpośredniego. Metodą prób i błędów i na podstawie wiedzy etnomuzykologicznej staram się kontynuować tradycję przodków - mówiła w „Źródłach” Angelika Magier. – Pieśni Bagnoszy wyróżniają się na mapie południowego Podlasia, nie zajmowali oni dużego terenu, ale mają tu swoje szczególne miejsce. Ich śpiew charakteryzuje się bardzo delikatną emisją głosu. Pieśni te cechuje delikatność, liryczność i nośność po naszych równinach i bagnach. Mają również naleciałości pieśni leśnych, ale od np. Kurpiowszczyzny odróżniają się tym, że nie stosowano w nich krzyku.

Najbardziej znane śpiewaczki tego regionu to Katarzyna Filipiuk ze Styrzyńca, Irena Us z Leszczanki i Franciszka Marczukowa z Drelowa. W audycji posłuchaliśmy opowieści o najstarszych mieszkańcach regionu, rekonstrukcje pieśni w wykonaniu autorki oraz nagrania archiwalne zarejestrowane przez Angelikę Magier podczas wyjazdów terenowych.

Czym fascynowała się bohaterka audycji zanim spotkała pieśni Bagnoszy? Czy Bagnosze to odłam Bojarów Międzyrzeckich?  Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Angelika Magier (etnomuzykolog)

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

V Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:46
Turniej, jak co roku, przyciąga wielu artystów związanych ze sceną muzyki tradycyjnej i folkowej. O jego istocie w "Źródłach" rozmawialiśmy z Dorotą Serwą, dyrektorem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, głównym organizatorem imprezy.
rozwiń zwiń