Nasta Niakrasava: badacz, który zajmuje się też muzyką, jest wiarygodniejszy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 06:00
- Zajmując się badaniami naukowymi i jednocześnie działalnością artystyczną, artysta bardziej świadomie podchodzi do repertuaru - mówiła w "Źródłach" artystka z Białorusi, wokalistka i badaczka tradycyjnej kultury muzycznej.
Audio
Nasta Niakrasava w studiu radiowej Dwójki.
Nasta Niakrasava w studiu radiowej Dwójki.Foto: Grzegorz Śledź PR

W 2009 roku wraz z grupą Folk Roll Nasta Niakrasava zdobyła Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", wykonując autorskie opracowania tradycyjnych pieśni ze swojej rodzimej Białorusi. Białoruski folklor i tradycje ludowe, a także muzyczne tradycje Polaków na Białorusi bada również jako etnomuzykolog związana z Instytutem Sztuki PAN. 

- Mało jest badaczy, którzy nie praktykują czy nie dotykają materii, którą się zajmują - mówiła Niakrasava o łączeniu pracy artystycznej i badawczej. - Ktoś, kto zajmuje się obiema tymi sferami, bardziej świadomie podchodzi do repertuaru, który wykonuje. Działa to też w drugą stronę: jeśli badacz ma bezpośredni kontakt z terenem i ludźmi, o których mówi potem w swoich pracach, to ma też większą świadomość co do tego, co się dzieje w wewnętrznej materii muzycznej. Znacznie bardziej to zgłębia.

Nasta Niakrasava opowiedziała w audycji także o reaktywacji zespołu Folk Roll, a także o wyjazdach badawczych na Białoruś i szczegółach tego, czym się teraz zajmuje w swojej działalności badawczej. Artystka zapowiedziała kilka swoich najbliższych koncertów.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Nasta Niakrasava (artystka)

 Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 15.20

at

Czytaj także

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:20
Piątkowe "Źródła" poświęciliśmy trwającemu w Zakopanem 51. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. W audycji relacja Patrycji Zisch z tego wydarzenia, oraz rozmowy z polskimi i zagranicznymi artystami: muzykami i twórcami ludowego rękodzieła prezentującymi swoją twórczość na Dolnej Równi Krupowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blues, country, americana - nowości muzyczne z Tonder Festival 2019

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 16:10
W audycji słuchaliśmy muzyki i wrażeń z minionego duńskiego festiwalu muzyki folkowej i tradycyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okupacyjne wspomnienia Heleny Napierały

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 10:30
W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w audycji zaprezentowaliśmy wspomnienia prac przymusowych tego okresu i wyzwalania kraju przez wojska radzieckie - rozmawialiśmy z Heleną Napierałą, śpiewaczką z Suwalszczyzny.  
rozwiń zwiń