X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
Audio
  • Ślady wyjątkowej kultury Czarnych Górali Nadpopradzkich (Dwójka/Źródła)
Czarni Górale w strojach tradycyjnych
Czarni Górale w strojach tradycyjnych Foto: Monika Florek

- Nazwa naszej grupy bierze się z ciemnego stroju męskiego - mówił w audycji śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej Piotr Maślanka. - Na całej góralszczyźnie nasi jako jedyni hodowali czarne owce, stąd te czarne portki. Jako zespół Dolina Popradu zostaliśmy nawet nagrodzeni za uratowanie i odtworzenie tradycyjnego stroju Górali Nadpopradzkich.

Piotr Maślanka z Piwnicznej-Zdroju opowiedział też o specyficznych dla regionu znajdującego się na styku wielu kultur góralskich pieśniach furmańskich. - Tematyka furmańska jest dla nas ważna, bo umiejętność obchodzenia się z koniem i pracy w lesie była wyznacznikiem wyższego statusu społecznego. Kto miał konia i umiał się z nim obchodzić, ten był kimś - mówił śpiewak, którego zespół wykonał pieśni furmańskie na festiwalu w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2019 roku.

W audycji słuchaliśmy także opowieści Ireny Stawiarskiej, córki Edwarda Gruceli, założyciela zespołu śpiewaczego Dolina Popradu i znanego w okolicy muzyka, rzeźbiarza, malarza i kontynuatora tradycyjnej kultury regionu. - Muzyka przechodzi u nas z pokolenia na pokolenie, ojciec mnie przekazał pałeczkę - mówiła Stawiarska, opowiadając o specyfice tańców Górali Nadpopradzkich - do których zaliczają się przede wszystkim walcerki, polki, czardasze i krakowiaki - i tłumacząc wpływ kultury słowackiej.

W audycji słuchaliśmy również o gwarowych zagadnieniach Górali Czarnych, o których opowiadała Wanda Łomnicka-Dulak, regionalistka i poetka z Piwnicznej.  


Czarni Górale w strojach tradycyjnych. Czarni Górale w strojach tradycyjnych.    Foto: Monika Florek

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Wanda Łomnicka-Dulak (regionalistka i poetka), Piotr Maślanka (śpiewak zespołu Dolina Popradu), Irena Stawiarska

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Panna i harmonia - tajemnica sukcesu rodzinnej kapeli Kołazińskich

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:00
- Bardzo chętnie brano nas na wesela, bo każdy chciał zobaczyć, jak to panienka gra na harmonii - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek Stefan Kołaziński, który występował ze swoją córką, Wiesławą Gromadzką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się gra na polskim Spiszu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 17:00
Ile w muzyce spiskiej jest "góralskości", a ile Węgier i Słowacji? Na czym polega słynny spiski czardasz? Co się nosi w Trybszu i w Kacwinie, a co w Jurgowie? O tym mówił gość "Źródeł", Marian Kikla z Czarnej Góry, muzyk, pedagog i promotor spiskiej kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń