Panna i harmonia - tajemnica sukcesu rodzinnej kapeli Kołazińskich

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:00
- Bardzo chętnie brano nas na wesela, bo każdy chciał zobaczyć, jak to panienka gra na harmonii - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek Stefan Kołaziński, który występował ze swoją córką, Wiesławą Gromadzką.
Audio
  • Stefan Kołaziński opowiada o muzykowaniu rodzinnej kapeli Kołazińskich (Dwójka/Źródła)
Występ Wiesławy Gromadzkiej z zespołem
Występ Wiesławy Gromadzkiej z zespołemFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Źródłach" po raz kolejny słuchaliśmy archiwalnych nagrań, których bohaterami byli znany skrzypek oraz jego córka Wiesława, znana przede wszystkim jako jedyna kobieta, która gra na harmonii pedałowej, laureatka Nagrody Muzyka Źródeł z 2016. 

- Pochodzę z muzykanckiej rodziny, ojciec grał na skrzypcach, a ja po nim się za nie wziąłem - mówił Stefan Kołaziński w archiwalnym nagraniu z 1971 roku. - Ręczne harmonie modne były przed wojną, kupiłem sobie jedną, ale rzuciłem ją i zająłem się tylko skrzypcami. Za to córka się za nią wzięła, ale od ręcznej jej puchły ręce, więc kupiłem jej pedałową.

Wiesława Gromadzka foto Piotr Baczewski 1200.jpg
Wiesława Gromadzka, czyli harmonistka na weselu

Tak rozpoczął się okres w życiu Kołazińskich, w którym ograli mnóstwo wesel w regionie, którzy przekonali się, że warto było muzykować w kapeli z kobietą. Dlaczego? - Córka szczęście miała do kawalerów, co pół roku był inny, a ja bałem się że zostanie starą panną - tłumaczył Stefan Kołaziński. W wywiadzie wypowiadała się na ten temat także 21-letnia wówczas Wiesława Gromadzka (z domu Kołazińska).

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Stefan Kołaziński i Wiesława Gromadzka (Kapela Kołazińskich)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne tradycje wsi Piątkowa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 08:00
W "Źródłach" zaprosiliśmy Państwa na rozmowę z Andrzejem Sową, kierownikiem zespołu Młoda Harta z Harty, muzycznych spadkobierców słynnej Kapeli Sowów z Piątkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VISI znaczy "wszyscy"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 11:40
W "Kiermaszu pod kogutkiem”  spotkaliśmy sie z Evaldasem Vycinasem i Gustawem Juzalą, którzy opowiedzieli o tradycyjnej muzyce litewskiej i zespole VISI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniane ciekawostki i nowości świata World Music

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 11:50
W "Nokturnie" Magdalena Tejchma zaprosiła Państwa na podróż po muzycznym oceanie muzyki świata. Posłuchaliśmy m.in. wznowienia najlepszych nagrań Oum Kalsoum oraz zapomnianej diwy z Mali - Fanty Damba.
rozwiń zwiń