Szymczak, Ciastek i Racis w Kanonie Trzech na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:55
W tym roku na festiwalu wspominać będziemy Władysława Szymczaka z Łęków Dużych, Józefa Ciastka z Czermna i Franciszka Racisa z Jasionowa. O koncercie i muzykach wykonujących na nim repertuar nieżyjących mistrzów opowiedział prof. Andrzej Bieńkowski.  
Audio
  • Andrzej Bieńkowski zaprasza na koncert z cyklu Kanon Trzech.
  • Archiwalna rozmowa Mariana Domańskiego z Józefem Ciastkiem z 1973 roku (Dójka/Źródła)
Plakat jesiennej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019.
Plakat jesiennej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019.Foto: mat. pras.

23 i 24 listopada 2019 to data jesiennej odsłony festiwalu. Towarzyszą jej warsztaty i koncert Kanon Trzech, przygotowywany co roku przez Andrzeja Bieńkowskiego z Fundacji Muzyka Odnaleziona.

- Kanon Trzech to już okres po Wszystkich Świętych, dlatego ma charakter wspomnieniowy. Zawsze wybieram trzech mistrzów, o których uważam, że wiemy za mało i że powinni mieć uczniów - tłumaczył w audycji prof. Bieńkowski. - Zwracam się do konkretnego zespołu czy kapeli, zapraszam tych młodych ludzi do siebie, pokazuję im materiały filmowe i audio i pytam: zagracie ze trzy, cztery kawałki? - opisywał swój sposób pracy nad koncertem.

W tym roku Kanon Trzech poświęcony jest urodzonym w latach 20. i zmarłym już mistrzom: Józefowi Ciastkowi z Czermna, Franciszkowi Racisowa z Jasionowa i Władysławowi Szymczakowi z Łęków Dużych kolo Lututowa. Andrzej Bieńkowski chce poprzez to zwracać uwagę nie tylko na wielkie zasługi i talent muzyków, ale i na regiony - np. mało znane Sieradzkie.

W programie koncertu znajdą się krótkie filmy, przygotowane przez Bieńkowskiego z materiałów z wyjazdów terenowych, oraz występy muzyczne. Muzykę Józefa Ciastka zaprezentują Mateusz Raszewski z kapelą i Mateusza Niwińskiego z żoną, Franciszka Racisa wspomnimy nie jako skrzypka, ale śpiewaka - zrobi to grupa śpiewacza pod wodzą Ewy Grochowskiej, a muzykę Władysława Szymczaka zinterpretuje Kapela Napięcie.

W audycji słuchaliśmy także archiwalnego nagrania rozmowy Mariana Domańskiego z Józefem Ciastkiem - przeprowadzonej w 1973, kiedy Ciastek zdobył Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 15.25

at

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 10:18
Tym razem w "Nokturnie" posłuchaliśmy trzech mistrzów reprezentujących trzy odmienne tradycje śpiewacze, wszystkie w odsłonach koncertowych.
rozwiń zwiń