X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szymczak, Ciastek i Racis w Kanonie Trzech na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:55
W tym roku na festiwalu wspominać będziemy Władysława Szymczaka z Łęków Dużych, Józefa Ciastka z Czermna i Franciszka Racisa z Jasionowa. O koncercie i muzykach wykonujących na nim repertuar nieżyjących mistrzów opowiedział prof. Andrzej Bieńkowski.  
Audio
  • Andrzej Bieńkowski zaprasza na koncert z cyklu Kanon Trzech.
  • Archiwalna rozmowa Mariana Domańskiego z Józefem Ciastkiem z 1973 roku (Dójka/Źródła)
Plakat jesiennej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019.
Plakat jesiennej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2019.Foto: mat. pras.

23 i 24 listopada 2019 to data jesiennej odsłony festiwalu. Towarzyszą jej warsztaty i koncert Kanon Trzech, przygotowywany co roku przez Andrzeja Bieńkowskiego z Fundacji Muzyka Odnaleziona.

- Kanon Trzech to już okres po Wszystkich Świętych, dlatego ma charakter wspomnieniowy. Zawsze wybieram trzech mistrzów, o których uważam, że wiemy za mało i że powinni mieć uczniów - tłumaczył w audycji prof. Bieńkowski. - Zwracam się do konkretnego zespołu czy kapeli, zapraszam tych młodych ludzi do siebie, pokazuję im materiały filmowe i audio i pytam: zagracie ze trzy, cztery kawałki? - opisywał swój sposób pracy nad koncertem.

W tym roku Kanon Trzech poświęcony jest urodzonym w latach 20. i zmarłym już mistrzom: Józefowi Ciastkowi z Czermna, Franciszkowi Racisowa z Jasionowa i Władysławowi Szymczakowi z Łęków Dużych kolo Lututowa. Andrzej Bieńkowski chce poprzez to zwracać uwagę nie tylko na wielkie zasługi i talent muzyków, ale i na regiony - np. mało znane Sieradzkie.

W programie koncertu znajdą się krótkie filmy, przygotowane przez Bieńkowskiego z materiałów z wyjazdów terenowych, oraz występy muzyczne. Muzykę Józefa Ciastka zaprezentują Mateusz Raszewski z kapelą i Mateusza Niwińskiego z żoną, Franciszka Racisa wspomnimy nie jako skrzypka, ale śpiewaka - zrobi to grupa śpiewacza pod wodzą Ewy Grochowskiej, a muzykę Władysława Szymczaka zinterpretuje Kapela Napięcie.

W audycji słuchaliśmy także archiwalnego nagrania rozmowy Mariana Domańskiego z Józefem Ciastkiem - przeprowadzonej w 1973, kiedy Ciastek zdobył Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 15.25

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 10:18
Tym razem w "Nokturnie" posłuchaliśmy trzech mistrzów reprezentujących trzy odmienne tradycje śpiewacze, wszystkie w odsłonach koncertowych.
rozwiń zwiń