X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nasz pamiętnik dla Lordzia". Wspominamy Leonarda Śliwę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:00
Taki tytuł ma zbiór wspomnień o wybitnym muzyku, pedagogu i artyście, który całe swoje życie poświęcił kultywowaniu muzycznych tradycji Wielkopolski. W audycji posłuchaliśmy nagrania archiwalnych muzyka, jego wypowiedzi oraz wspomnień Martyny Żurek.
Audio
Leonard Śliwa z koźlarzem Bernardem Kasprem.
Leonard Śliwa z koźlarzem Bernardem Kasprem.Foto: Z archiwum Zbąszyńskiego Centrum Kultury

Urodził się w 1951 roku w Perzynach w województwie Wielkopolskim, określanych mianem matecznika rodu Śliwów, zasłużonego w staraniach o ochronę, udokumentowanie i przekazywanie tradycji koźlarskich w dzisiejszym Regionie Kozła. Efekty ich pracy to m.in. założenie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, utworzenie pierwszej w Polsce klasy kozła, sierszeniek i mazanek w ramach zbąszyńskiej szkoły muzycznej, opracowanie i wydanie podręcznika nauki gry na instrumentach typu dudowego.

- Leonard Śliwa odszedł o nas za szybko, zabrakło nam go bardzo. W tym roku Biesiada Koźlarska została poświęcona właśnie jemu. Powstał także pomysł by spisać wspomnienia o Leonardzie, ale tak od serca o tym kim był dla osoby, która o nim pisze. Chcieliśmy dać dowolność i przestrzeń, żeby piszący wspomnieli go tak, jak oni go pamiętają. Dzięki tym wspomnieniom zbudowaliśmy prawdziwszy obraz Leonarda Śliwy - tłumaczyła w "Źródłach" Martyna Żurek. - Dzięki niemu jesteśmy i robimy to, co robimy.

Leonard Śliwa zmarł w roku 2012 roku. "Nasz pamiętnik dla Lordzia" wydało Zbąszyńskie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach 45. Jubileuszowej Biesiady Koźlarskiej poświęconej Leonardowi Śliwie - Mistrzowi, co Go uczniowie w sercach mają. 

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.


Leonard Śliwa z grupą kolędniczą. Leonard Śliwa z grupą kolędniczą.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Martyna Żurek (autorka zbioru wspomnień, śpiewaczka, skrzypaczka i koźlarka ze Zbąszynia), Leonard Śliwa (w nagraniu archiwalnym)

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Martyna Żurek na tropie kozłowych perełek

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 17:40
- Dużo jest utworów, które wychodzą z użycia albo są zamknięte w archiwach. Wspólnie z Adamem Kaiserem skupiliśmy się na tym, żeby ich poszukać i przywrócić pamięć o nich albo puścić w obieg, żeby młodsi zarażali się tym bakcylem - mówiła w Dwójce pochodząca ze Zbąszynia śpiewaczka, skrzypaczka i koźlarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Regionu Kozła według Adama Knobla

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:57
W "Źródłach" spotkaliśmy się z młodym koźlarzem i dudziarzem z Lasek.
rozwiń zwiń