X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolędowanie ze św. Dorotą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:00
W audycji mówiliśmy o kolędowaniu ze św. Dorotą, dawnym zwyczaju który zachował się w regionie Krakowiaków Zachodnich w Małopolsce. Przybliżał to Stanisław Judasz, instruktor muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Elegia" z Rudnika, założonego w roku 1942. 
Audio
  • Tradycja kolędowania ze św. Dorotą (Dwójka/Źródła)
Kolędnik w przebraniu św. Doroty.
Kolędnik w przebraniu św. Doroty.Foto: Kuba Borysiak

Grupa ze św. Dorotą zajęła drugie miejsce i zdobyła Srebrną Rozetę na 47. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. W jej skład wchodzą: Stanisław Judasz (Król/Kat), Adam Woźnica (Król), Adam Judasz (Anioł), Franciszek Judasz (Św. Dorota), Rafał Judasz (Strażnik/Kat), Andrzej Judasz (Strażnik), Damian Bargieł (Strażnik), Waldemar Wolski (Diabeł).

- Uczymy autentycznych śpiewów i tańców z okolic Rudnik, Sułkowic, Krakowa Zachodniego - mówił Stanisław Judasz. - Ze św. Dorotą po kolędzie chodziło się do 6 lutego, chodzili sami mężczyźni. Staramy się to przedstawiać tak, jak nami starsi koledzy przekazali.

W ludowej tradycji Polski południowej w okresie międzywojennym XX wieku częsty był zwyczaj "chodzenia z Dorotą" w okresie Bożego Narodzenia (przypominał obrzęd herodów). Była to inscenizacja męczeństwa św. Doroty, która nie chciała wyprzeć się wiary w chrześcijańskiego Boga, a objawieniem i darem w postaci jabłek i róż nawróciła żołnierza Teofila. Jak mówił gość audycji, jest to tradycja rzadko już dzisiaj obecna nawet w okresie kolędniczym, choć m.in. on sam stara się ją podtrzymywać i przekazywać młodszym pokoleniom. - Chodzą dzieci z szopkami i gwiazdami, zbierają pieniądze. Czasami ludzie otworzą drzwi, a czasami nie. Dlatego kolęduje się już coraz rzadziej - odpowiada na pytanie, czy to żywa jeszcze tradycja.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Stanisław Judasz

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Skiba: muzyk musi mieć przede wszystkim pamięć!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 07:00
- Nie słuch, bo usłyszeć to prawie każdy potrafi. Najważniejsze, czy melodię umie zapamiętać - mówił archiwalnym nagraniu z 2014 roku skrzypek z Zawad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Kübler i krakowskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Danielem Küblerem z Igołomi, śpiewającym multiinstrumentalistą grającym na skrzypcach, trąbce i heligonce, reprezentującym region Krakowiaków Zachodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasz pamiętnik dla Lordzia". Wspominamy Leonarda Śliwę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:00
Taki tytuł ma zbiór wspomnień o wybitnym muzyku, pedagogu i artyście, który całe swoje życie poświęcił kultywowaniu muzycznych tradycji Wielkopolski. W audycji posłuchaliśmy nagrania archiwalnych muzyka, jego wypowiedzi oraz wspomnień Martyny Żurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie wybitnej muzykantki Albiny Kuraś

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:50
- We wszystkim, co robię, gdzie tylko pójdę, to widzę ojca swego. Dzieciom i wnukom chcę przekazać jego ducha - tak mówiła niegdyś artystka Brzezówki na Podkarpaciu, kierowniczka rodzinnej kapeli, ludowa skrzypaczka, rzeźbiarka oraz seniorka rodu, zmarła niedawno. 
rozwiń zwiń