"Gacowie z Przystałowic" w archiwalnych nagraniach Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:31
 - Zrobiłem sobie z deseczki skrzypeczki; z cienkiego przetaka druty brałem i gwoździkami je przybijałem do tej deseczki. Smyczek zrobiłem pałąkowaty, z konia urwałem włosia. I tak sobie chodziłem za krowami - zawsze brzdąkałem, zależało mi na tym, żeby jakimś cudem zostać muzykantem - tak swoje dzieciństwo wspominał skrzypek, Piotr Gaca.
Audio
  • "Gacowie z Przystałowic" w nagraniach Piotra Gana (Dwójka/Źródła)
Andrzej Bieńkowski, PIotr Gaca, Maria Siwiec - Koncert pamięci Jana Gacy - Muzyczna Scena Tradycji.
Andrzej Bieńkowski, PIotr Gaca, Maria Siwiec - Koncert pamięci Jana Gacy - Muzyczna Scena Tradycji.Foto: Grzegorz Śledź

3Xgace.JPG
"3 x Gace. Mistrzowie / Uczniowie",  Muzyka Odnaleziona

W "Źródłach" zaprezentowaliśmy archiwalny materiał z I połowy lat 70-tych, w którym pojawiają się Piotr, Jan, Władysław, Stanisław i Stefan Gacowie. W audycji również fragmenty koncertu pamięci Jana Gacy, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana w 2013 roku.

Założycielem Kapeli Gaców w końcu lat 1940. był Piotr Gaca, grali też: Jan, Władysław, Stanisław i Stefan - wszyscy Gace! Materiał zaprezentowany w audycji został nagrany przez Piotra Gana -  pochodzi z roku 1976. w którym pojawia się, nazwana wówczas, Kapela Piotra Gacy.


Piotr Gaca Piotr Gaca

 - Nas było czterech braci i piąta siostra. Byłem samouk, matka mnie nauczyła grać - opowiadał Piotr Gaca. - Trudno było nawet skrzypce kupić, bo nie stać nas było. 

Wyjątkowość Gaców to nie tylko znakomita muzyka. Równie ważne jest to, że wychowali wielu uczniów, którzy dziś stanowią czołówkę skrzypków grających wiejską muzykę: Janusz Prusinowski, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Mateusz Niwiński, Katarzyna Zedel, Marcin Drabik i wielu innych.

To oni w przyszłości będą decydować o kształcie muzyki wiejskiej.


Janusz Prusinowski Kompania -  NOWA TRADYCJA 2011 Janusz Prusinowski Kompania - NOWA TRADYCJA 2011

- Gdy zaczęliśmy w trzech braci grać, bębniłem. Podgrywałem już również na skrzypcach. Nie chodziłem na żadne wesela, bo brat był lepszym muzykantem aniżeli ja - wspominał Jan Gaca. - Ojciec mój nie grał na żadnym instrumencie, nawet tańczyć nie umiał, ale matka moja była w tańcu wyborowa i do tego śpiewaczka! Często prosili ją na wesela, bo przystrajała je swoimi weselnymi przyśpiewkami.

A jak Jan Gaca uczył się grać na skrzypcach można dowiedzieć się z podcastu.

***

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkursy muzyki ludowej dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 08:00
W "Źródłach" sięgnęliśmy do najprawdopodobniej pierwszego radiowego konkursu z muzyką ludową w Polsce. W latach 70-tych na antenie Radia Kielce przeprowadzano konkurs kapel ludowych pod nazwą "Zapraszamy do S1".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Wojciechowski z nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 16:04
Jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego, utytułowany muzyk, jest pierwszym z dwojga tegorocznych laureatów nagrody, którą honorujemy wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń