Konkursy muzyki ludowej dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 08:00
W "Źródłach" sięgnęliśmy do najprawdopodobniej pierwszego radiowego konkursu z muzyką ludową w Polsce. W latach 70-tych na antenie Radia Kielce przeprowadzano konkurs kapel ludowych pod nazwą "Zapraszamy do S1".
Audio
  • Konkursy muzyki ludowej dawniej i dziś (Dwójka/Źródła)
Huculska kapela ludowa, 1934.
Huculska kapela ludowa, 1934.Foto: Z archiwum NAC

Specjalnie dla Państwa przywołaliśmy fragment jednego z odcinków konkursu "Zapraszamy do S1", w którym zmierzyły się dwie muzyczne legendy - Kapela Gaców z Przystałowic Dużych oraz Kapela Józefa Zarasia z Nieznamierowic. Konkurs polegał na współzawodnictwie dwóch kapel. Spotykano się raz w miesiącu, a ostatecznie słuchacze wybierali najlepsza kapelę roku.

- Obaj grają jak szatani. Reprezentują różne style. Ich melodie są bardzo stare, pamiętają zapewne wiele wieków - tak grę skrzypcową zaopiniował redaktor Domański. 

Kanwą Festiwalu Nowa Tradycja jest muzyka tradycyjna. Przypomnieliśmy również ubiegłorocznych zdobywców Grand Prix Festiwalu "Nowa Tradycja", polsko-francuskiego zespołu Lumpeks, oraz posłuchaliśmy fragmentu rozmowy z Olgą Kozieł i Sebastienem Beliah.

- Dzięki Ewie Grochowskiej zakochałem się w polskiej muzyce ludowej. Jestem jazzmanem i od razu chciałem zrobić coś pomiędzy muzyką tradycyjną i jazzem. Ale najpierw musiałem nauczyć się polskiej muzyki ludowej. Przesłuchałem mnóstwo płyt, jeździłem na tabory do Polski, podszedłem do sprawy bardzo poważnie, a cały nasz zespół zebrał się sześć lat temu - tłumaczył Sebastien Beliah.

Zdobywcy Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019 - zespół LUMPEKS nagrywa płytę w studiu S4. Zdobywcy Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019 - zespół LUMPEKS nagrywa płytę w studiu S4.  Foto: Grzegorz Śledź

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska tradycja. Wybieramy najlepsze płyty 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 10:59
- Ważne, żeby były to wydawnictwa wartościowe pod każdym względem. Muzyka ludowa na to zasługuje - powiedziała dr Weronika Grozdew-Kołacińska w rozmowie na temat radiowego konkursu na Fonogram Źródeł 2019.
rozwiń zwiń