Dzięki nim polska muzyka nie cichnie. Artyści mówią, co przyniosła im pandemia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Bez muzyki trudno byłoby przetrwać trudny czas izolacji. A muzyka to artyści, którzy ją tworzą. Trwa akcja #folkwdomu, w której oddajemy głos w naszych audycjach polskim artystom. W "Źródłach" spotkaliśmy się z Marią Pomianowską, Raphaelem Rogińskim, Karoliną Cichą oraz Joanną i Janem Słowińskimi.
Audio
  • Inicjujemy akcję #folkwdomu w Dwójce (Dwójka/Źródła)
Do akcji folkwdomu może się przyłączyć każdy, kto wykonuje muzykę tradycyjną czy folkową.
Do akcji #folkwdomu może się przyłączyć każdy, kto wykonuje muzykę tradycyjną czy folkową.Foto: mat. pras.

Obostrzenia, zakazy, niepewność jutra - dotknęły nas wszystkich, ale artystów i muzyków w sposób szczególny. Aby naświetlić, z czym dokładnie się borykają, oddaliśmy im głos w naszych audycjach. Mimo trudnej sytuacji wykorzystują ten czas, aby tworzyć, a za pośrednictwem anteny mogą także swoją twórczością podzielić się ze słuchaczami.

- Nie zwalniamy tempa - mówią Joanna i Jan Słowińscy, legendy polskiego folku, organizatorzy festiwalu EtnoKraków/Rostaje. - Sytuacja zastała nas z dnia na dzień, a pracy mamy trzy razy więcej niż dotychczas, bo na wszystkich frontach musimy wszystko przebudować albo zbudować od nowa. Jak to przetrwamy, to będziemy mieli nowe narzędzia, których wcześniej nie używaliśmy. 

Przyznają szczerze, ze zadań jest o wiele więcej, a czasu mniej. Mniej - i to dużo - jest też środków do realizowania folkowych i tradycyjnych inicjatyw, z których choćby festiwal EtnoKraków to ugruntowane zjawisko, przyciągające ludzi z całej Polski i ze świata. - Z potężnej struktury zostaliśmy z formą embrionalną, dotacje mamy odcięte. Jest pod górę, ale dajemy radę. Muzykujemy w duecie, ale doskwiera nam brak spotkań z rodziną, przyjaciółmi, wnukami - mówią szczerze Joanna i Jan Słowińscy.

Maria Pomianowska w swoim studiu. Maria Pomianowska w swoim studiu.

- Czas epidemii to wcale nie jest czas izolacji, jest raczej czasem otwarcia - mówi z kolei prof. Maria Pomianowska. - Jestem jeszcze z tego pokolenia, które pamięta stan wojenny, i wiem, że jeśli by nas teraz zablokowano tak, jak wtedy, to by było naprawdę straszne. Internet ratuje nam życie artystyczne, bo wiemy, że jesteśmy potrzebni.

Bezczynnie nie czeka też na pomoc Karolina Cicha i Spółka. Artystka nowoczesne technologie wykorzystuje w maksymalnym stopniu. - Myśmy byli ze Spółką umówieni na wejście do studia, aby nagrać płytę, i tym się będziemy teraz zajmować, tylko totalnie zdalnie. Z Patrycją Betley robimy to techniką studyjną, gramy modułowo, nagrywamy ścieżki i je dyskutujemy. To bezcenne przygotowanie do pracy w studiu - przyznaje Karolina Cicha.

W audycji o swojej sytuacji opowiedział też i gitarzysta Raphael Rogiński, któremu plany koncertowe pokrzyżowała pandemia. W obecnych warunkach znajduje plusy, uspokajając fanów, że pisze i nagrywa. - Jest to czas niesamowicie inspirujący - zwolnienie, inaczej odczuwana rzeczywistość, robienie rzeczy, na które nigdy nie było czasu. Myślę, że wszystkim nam jest to potrzebne, szczególnie Polakom.

WYWIADY Z MUZYKAMI I PREMIEROWE NAGRANIA ZNAJDZIESZ >>>TU<<<


baner baner

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Maria Pomianowska, Raphael Rogiński, Karolina Cicha oraz Joanna i Jan Słowińscy (polscy muzycy)

Data emisji: 23.04.2020

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oni pokazują, że muzyka w czasie pandemii nie cichnie. Posłuchaj uczestników akcji #folkwdomu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:00
Pomaga nam wyrazić emocje, odprężyć się i jednoczy, nawet na odległość. Bez muzyki - tej słuchanej, ale i tworzonej samemu czy wspólnie z bliskimi, trudno byłoby nam przetrwać czas izolacji. A muzyka to artyści, którzy ją tworzą. I to właśnie im chcemy oddać głos w naszych audycjach.
rozwiń zwiń