REKLAMA

Teresa Mirga i mistyka pieśni romskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:19
Gościem czwartkowych "Źródeł" była Teresa Mirga - romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała. Porozmawialiśmy m.in. o muzycznych inspiracjach artystki, wpływach muzyki tradycyjnej góralskiej na muzykę romską i różnicach w muzyce romskiej. Posłuchaliśmy także utworów artystki pochodzących z różnych okresów jej muzycznej twórczości.
Teresa Mirga na Muzycznej Scenie Tradycji
Teresa Mirga na Muzycznej Scenie TradycjiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Cyganie rozkochani byli w tradycyjnej muzyce góralskiej, kapele cygańskie grały czardasza słowackiego, z kolei górale zasięgali nauk muzycznych u Romów, więc te kultury bardzo się przenikały i wydaje mi się, że to słychać jak nakładają się na siebie - tłumaczyła Teresa Mirga, romska poetka, pieśniarka i gitarzystka pochodząca z grupy Bergitka Roma (Romów Karpackich), którzy od ponad 300 lat prowadzą osiadły tryb życia w południowej Polsce. - Na wszystkich romskich imprezach rodzinnych i okolicznościowych na których byłam w młodości muzyka i taniec góralski zawsze były obecne. To mocny akcent życia kulturalnego wśród Romów.

Posłuchaj
42:58 2020_07_02-15-16-05 _PR2_Źródła.mp3 Teresa Mirga i mistyka pieśni romskich (Dwójka/Źródła)

 

Różnice muzyczne wśród polskich Romów są spore. Zależność polega na tym, z której części Europy przywędrowała dana grupa. - My, jako Bergitka Roma przywędrowaliśmy z południa i nasza muzyka jest troszeczkę inna. Charakteryzuje się czardaszem, czy wolnymi pieśniami, które śpiewa się a capella. Wśród nizinnych Romów dominują klimaty rosyjskie, taborowe - tłumaczyła Teresa Mirga.

- Zawsze najbardziej interesowała mnie tradycyjna pieśń romska. Moje dzieciństwo opierało się na tym, że siadałam sobie w kąciku i uczestniczyłam w rodzinnych biesiadach. Słuchałam wtedy pieśni, które mocno mnie urzekły i stając się artystką, głównie o to mi chodziło, aby poznać świat z tymi pieśniami - powiedziała w "Źródłach" Teresa Mirga. - W roku 1991 poznałam świat muzyki Cyganów węgierskich i odkryłam jej bliskość z tym, co w mojej duszy gra. Ich muzyka bardzo mnie zainspirowała do stworzenia własnych utworów o podobnym charakterze. Urzekł mnie śpiew z bardzo ubogim instrumentarium. To przesądziło o dalszym ciągu mojej działalności muzycznej. Poszliśmy dalej w tą stronę z zespołem Kałe Bała.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 2.07.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Ludowa perspektywa poezji Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 05:30
W czwartkowych "Źródłach" gościem Adama Struga była dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, literaturoznawczyni, komparatystka, edytorka, krytyczka literacka, współzałożycielka "Tekstualiów" i animatorka kultury. Przedmiotem spotkania były folklorystyczne konteksty poezji Bolesława Leśmiana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po polskich pieśniach pasyjnych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 10:00
- Nasz obyczaj śpiewaczy wyróżnia imponujący kunsztem i liczbą zbiór pieśni wielkopostnych. Śpiewa się je od Środy Popielcowej do mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną - opowiadał w "Źródłach" Adam Strug.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meredith Monk - bezprecedensowa minimalistka

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 06:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była amerykańska kompozytorka, wokalistka, choreografka i performerka Meredith Monk. Jej żydowscy rodzice pochodzili z Polski: ojciec z Łomży, a matka z podłomżyńskich Stawisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemeński śpiewak i mistrz lutni oud - Yousef Al-Badji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:00
W czwartkowych "Źródłach" Adam Strug zaprosił Państwa na spotkanie z twórczością Yousefa Al-Badjiego, śpiewającego lutnisty pochodzącego z Sany - stolicy Jemenu. 
rozwiń zwiń