REKLAMA

Rebetiko i podróż do Grecji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:31
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była niezrównana śpiewaczka muzyki ludowej i rebetiko - Georgia Mitaki. 
Audio
  • Rebetiko Georgii Mitaki i prof. Marian Pokropek o Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach (Dwójka/Źródła)
Kawiarnia w Lefkadzie.
Kawiarnia w Lefkadzie.Foto: Shutterstock.com/Milan Gonda

Urodziła się w 1911 roku Avlonie nieopodal Aten. Mimo, że zmarła w 1977 roku, znawcy muzyki greckiej podkreślają, że nie pojawiła się do dziś godna następczyni jej talentu. Wśród miłośników rebetiko, czyli greckiej muzyki ulicznej, toczy się spór, która śpiewaczka dzierży w tym palmę pierwszeństwa. Georgia Mitaki jest jedną z nich. 

- Georgia Mitaki preferowała styl rdzennie grecki, bez tureckich naleciałości - tłumaczył prowadzący audycję, Adam Strug. - Trafiłem na nią w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Mój przyjaciel, Rafał Lewandowski, postanowił sprawić mi muzyczny prezent. Miał w pracowni duże kartonowe pudło w którym była moc kaset magnetofonowych. Zanurzyłam rękę w pudle i wyciągnąłem kasetę z podobizną pani wieku nieokreślonego z trochę przekrzywionym bokserskim nosem. W ten sposób trafiłem na Georgię Mitaki.

Na klarnecie w prezentowanych na antenie nagraniach towarzyszył śpiewaczce Kostas Philippou. W audycji słuchaliśmy głównie pieśni w stylu rebetico, ale pojawiły się również inne ludowe tropy. Słychać w nich wyraźnie jak wielki wpływ na muzykę całych Bałkanów miała muzyka grecka.

***

Również w audycji Patrycja Zisch zaprosiła nas do Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, gdzie porozmawiała z jego założycielem i wielkim pasjonatem sztuki ludowej prof. Marianem Pokropkiem, który opowiadał o zebranych przez siebie eksponatach. - Rozpocząłem budowę muzeum w latach siedemdziesiątych - mówił. - To już ponad setna wystawa. W tym roku dobudowałem łącznik, bo brakuje mi miejsca na zgromadzone eksponaty. 

 Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.  Foto: Patrycja Zisch

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug i Patrycja Zisch

Data emisji: 6.02.2020

Godzina emisji: 15.15


at/gs 


Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokalny ul. Świąteczne brzmienie greckich cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- To muzyka chrześcijańskiego nieba. Jak świat światem to muzyka konsekrowanych i dopiero przez nich praktykowana spływa na wyznaczonych przez nich świeckich. Nigdy odwrotnie! – tłumaczył Adam Strug. - By tej uszczęśliwiającej wizji doświadczyć, trzeba skupienia i wyłączności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiersz na wagę złota. Poezja z Zatoki Perskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:00
- Muzyka arabska to coś, co łączy Eden z Helladą, minione wieki ze współczesnością - mówił w audycji Adam Strug. A jak silnie łączyć może wiersz?
rozwiń zwiń