Muzyczne Źródła - Peppino Marotto, głos Sardynii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 19:00
Peppino Marotto (1925-2007) był poetą, tradycyjnym śpiewakiem i lewicowym działaczem na rzecz autonomii Sardynii. Współpracował z włoskimi etnomuzykologami, zbierając i tłumacząc tradycyjne sardyńskie pieśni. Współtworzył także grupę śpiewaczą ze swojej miejscowości - Tenores di Orgosolo. W 2007 roku został zamordowany przez nieznanych sprawców.
Audio
  • Muzyczne Źródła - Peppino Marotto, głos Sardynii
Sardynia, Orgosolo
Sardynia, OrgosoloFoto: Shutterstock/Alessio Orru

W Źródłach posłuchamy koncertu tradycyjnej wokalnej polifonii sardyńskiej (także z tekstami Marotta) w wykonaniu Marotta i grupy Tenores de Locoe (również z okolic Orgosolo) wraz z Cesarem Cartą, wirtuozem launeddas (sardyńska potrójna stroikowa piszczałka). To koncert dość stary, bo z 1996 roku, ale bardzo cenny i ciekawy, niedawno udostępniony przez MDR (Mitteldeutsche Rundfunk). 

Sardyńska polifonia “Cantu a tenore” składa się czterech głosów. Pierwszy śpiewa poezję i improwizuje, prowadząc melodię; pozostałe trzy tworzą harmoniczne tło, dźwiękowo nawiązujące do pasterskich tradycji tego śpiewu (mających ponoć kilka tysięcy lat!). Repertuar jest zarówno świecki, jak i religijny, a “tenores” stoją w kole twarzami do siebie, podkreślając wspólnotowy charakter śpiewu (pozwala to im również lepiej się słyszeć). 

***

Na audycję "Źródła" w poniedziałek (11.01) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Magdalena Tejchma.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak