Polskie Radio
Section05
sardynia

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka średniowiecze Łukasz Modelski Cezary Namirski zamek KULTURA wyspa Włochy

Były bliski współpracownik Putina opuścił szpital na Sardynii. Lekarze: nie było próby otrucia

Były bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina Anatolij Czubajs opuścił w sobotę szpital na Sardynii, gdzie trafił tydzień wcześniej w ciężkim stanie, z paraliżem rąk i nóg - podał dziennik "La Repubblica". Początkowo podejrzewano próbę otrucia, ale lekarze są pewni, że Czubajs cierpi na chorobę neurologiczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Kreml Włochy Władimir Putin

Zatrzymanie Puigdemonta. Były premier Katalonii zadeklarował udział w posiedzeniu dot. jego ewentualnej ekstradycji

Były premier Katalonii Carles Puigdemont, który w czwartek został zatrzymany na Sardynii i otrzymał zakaz opuszczania tej włoskiej wyspy, ogłosił w sobotę, że w najbliższy poniedziałek wróci do Brukseli. Ekstradycji separatystycznego polityka domagają się władze Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Hiszpania katalonia Carles Puigdemont zatrzymanie polityka

Muzyczne Źródła - Peppino Marotto, głos Sardynii

Peppino Marotto (1925-2007) był poetą, tradycyjnym śpiewakiem i lewicowym działaczem na rzecz autonomii Sardynii. Współpracował z włoskimi etnomuzykologami, zbierając i tłumacząc tradycyjne sardyńskie pieśni. Współtworzył także grupę śpiewaczą ze swojej miejscowości - Tenores di Orgosolo. W 2007 roku został zamordowany przez nieznanych sprawców.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna