Tatry Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 15:15
- Moje ukochane Podhale... - wzruszał się Henryk Mikołaj Górecki, rozmawiając z Marią Baliszewską w 1997 roku. Wybitny kompozytor był także wytrawnym znawcą tatrzańskiejj tradycji oraz natury.
Audio

W piątek odszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Twórca słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł po długiej chorobie w katowickim szpitalu. Henryk Mikołaj Górecki zajmował we współczesnej kulturze polskiej miejsce szczególne. Pełnymi garściami czerpał bowiem z rytmicznej, melodycznej i wyrazowej skarbnicy rodzimej muzyki ludowej (w szczególności Śląska i Podkarpacia), dawnej oraz sakralnej. Kontynuował tym samym najlepsze wzorce "etnicznej nowoczesności" czy "narodowego uniwersalizmu", zaproponowane swego czasu przez Fryderyka Chopina, a rozwinięte przez Karola Szymanowskiego.

Śląsk był kolebką Góreckiego, zaś Podhale - jego największą, obok muzyki, życiową miłością. Po raz pierwszy zawitał w Tatry w 1958 roku. Podążał wówczas śladami Szymanowskiego i faktycznie w Kirach odnalazł dom Obrochtów - rodziny, która swego czasu wspierała twórcę "Harnasi" w jego folklorystycznych poszukiwaniach.

Ale Górecki kochał Podhale nie tylko za muzykę. Z czasem przeprowadził się tu praktycznie na stałe; zgrzebna chata w Chochołowie stała się dlań oazą spokoju wobec zgiełku współczesnego świata.  Poznawał góralską mowę, obyczaje i historię, nauczył się tajników prognozowania pogody, stworzył wielotysięczną kolekcję wycinków prasowych dotyczących nowej ojczyzny.

Tą miłością potrafił zarażać innych, choćby brytyjskiego muzykologa i swojego monografistę Adriana Thomasa, który widząc po raz pierwszy góralskie gonty pytał swego czasu: - A cóż to za chińskie pagody?...

Czy muzyka Góreckiego rodziła się w Tatrach? - Najpiękniejsza jest muzyka żyjącej wsi:  wiatr świszczy, psy szczekają, konie rżą, baby krzyczą - mówi Marii Baliszewskiej kompozytor z właściwą sobie naturalnością i bezpośredniością. - Właśnie to chciałem oddać w swoim Kwartecie Smyczkowym "Już się zmierzcha"...

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji po kilknięciu na "Tatry Góreckiego" w boksie po prawej stronie.

Fragment "Już się zmierzcha" w interprteacji Kronos Quartet:

Czytaj także

Podhalańscy Bachowie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 11:35
Anna Szotkowska rozmawia z Zofią Majerczyk - spadkobierczynią słynnego muzycznego rodu Obrochtów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendy Podhala

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 17:31
Rozmowa Anny Szotkowskiej z Marianem Stryczulą-Maśniakiem, słynnym kronikarzem dziejów Podhala
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 10:00
Uroczysty koncert oraz msza święta żałobna w intencji wybitnego kompozytora. Na transmisję z Katedry Chrystusa Króla w Katowicach zaprasza Marek Zwyrzykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki. Miał 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 16:00
Wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki zmarł w piątek rano po długiej i ciężkiej chorobie.
rozwiń zwiń