REKLAMA

Muzyczne nowości ze świata!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 16:00
Muzyka Ajnów w wersji dub czy arabska psychodela? W piątkowych Źródłach Krzysztof Dziuba przygotował przegląd nowości world music!
Audio
al Quasar
al QuasarFoto: mat. promocyjne

Przywitała nas muzyka z północy Japonii – dubowa wersja muzyki Ajnów. Z takiej estetyki znany jest Oki (Oki Dub Ainu Band). Przedpremieowo słuchaliśmy utworu z najnowszej płyty zespołu „East of Kunashiri”. Kunaszyr to jedna z wysp archipelagu Kurylów, będącego przedmiotem sporu między Rosją a Japonią. Ale to właśnie zamieszkujący go od wieków Ajnowie są (powinni być) uznani za prawowitych właścicieli archipelagu.

Z Kurylów przenieśliśmy się do Afryki, by posłuchać kongijsko-brukselskiego duetu – mistrza lulangi (rodzaj kongijskiej cytry) i dj-a, kolekcjonera płyt world music. Słuchaliśmy utworu z płyty „Lulanga Tales”. Następnie zabrzmiały dźwięki z Burkina Faso – Baba Commandant (Yousuf Diabate) i Mandigo Band. Na podobnej szerokości geograficznej, na wschodzie kontynentu usłyszeć można Yannę Mominę. Afaryjska wokalistka posiada niezwykły głos, który można określić jako balansujący na krawędzi harmonii i chaosu. Śpiewaczkę z Dżibuti odkrył Ian Brennan. Nagrania Yanny Mominy ukazały się na albumie „Afar Ways”, pochodzą z 2018 roku.

Na koniec muzyka arabska z przedmieść Paryża. Autorami arabskiej psychodelii połączonej z punkiem i muzyką rockową są muzycy m.in. z Ameryki, Maroka, Sudanu. Nazywają się Al-Qasar.

Słuchaliśmy:

Oki Dub Ainu Band – Ankisma Kaa Ka
Nyati Mayi & Astral Synth Transmitters – Try Sunshine
Baba Commandant and the Mandingo Band – Chasser Les Sachets
Yanna Momina – Honey Bee
Al-Qasar – Hobek Thawrat (feat. Alsarah)

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 15.15