Do wyboru, do koloru, Targowisko Instrumentów zaprasza do Kasztelu w Szymbarku

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 16:00
Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom, dedykowane miłośnikom wielobarwnego świata muzyki. Odbędzie się w wyjątkowym i bogatym w tradycje regionie, w przepięknym renesansowym Kasztelu w Szymbarku.
Audio
  • Do wyboru, do koloru, Targowisko Instrumentów zaprasza do Kasztelu w Szymbarku (Dwójka/Źródła)
Targowisko instrumentów i jeden z wystawców, Stanisław Wyżykowski.
Targowisko instrumentów i jeden z wystawców, Stanisław Wyżykowski.Foto: Grzegorz Śledź

Piotr Piszczatowski to twórca inicjatywy Targowisko Instrumentów. Pierwsze wydarzenie pod tym szyldem odbyło się w Warszawie, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Inicjatywa szybko rozprzestrzeniła się na inne miasta Polski – do Zakopanego, jako Jarmark św. Cecylii, a 28 maja premierowa odsłona nowego Targowiska będzie miała miejsce w Szymbarku.

- W zeszłym roku założyliśmy fundację inicjatyw twórczych Targowisko Instrumentów. To owoc wieloletnich poszukiwań i zapytań ze strony przyjaciół i uczestników poszczególnych targowisk, które organizuję – mówił Piotr Piszczatowski.

Fundację tworzą także: Dorota Piszczatowska, prywatnie żona Piotra, uczestniczka wypraw terenowych do twórców instrumentów, oraz muzykolog Tomasz Jeż.

- Od dawna marzyło mi się, by zrobić coś na południu. Jest tam mnóstwo muzyki, którą uwielbiam. Szeroko pojęte Podkarpacie i małopolska, dawna Galicja, to tygiel kulturowy. Mieszała się tam kultura polska, ukraińska, słowacka, węgierska, żydowska i niemiecka. To przepiękne! – wspominał Piszczatowski. – Galicyjskie Targowisko Instrumentów odbędzie się w przepięknym miejscu! To renesansowy kasztel w Szymbarku. Na zboczu wzgórz, z rzeką wijąca się dookoła…

Na Targowisko zjadą się twórcy z całego regionu, ale oczywiście nie samym handlem stoi inicjatywa Piotra Piszczatowskiego. Najważniejsza jest muzyka! Dlatego też organizatorzy zaplanowali na to wydarzenie koncerty, tańce, warsztaty, opowieści, prezentacje pracowni, wystawy lutników i rzemieślników czy wystawę, na której „instrument” odmieniony zostanie przez wszystkie rodzaje i przypadki… 

„Zapraszamy wszystkich miłośników spontanicznego muzykowania i tańców – przekonują organizatorzy. – Dla chętnych na wsłuchanie się w opowieści zaplanowane są indywidualne prezentacje twórców i koncerty. A w oficynie wystawa wszystkich przywiezionych instrumentów. Oprócz tego warsztaty z robienia instrumentów dla dużych i małych. Wyszynki i zapewne też smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich powinny wszystkich skusić”! Do tego wszyscy chętni uczestnicy mogą wziąć udział w inicjatywie, w której w ruch puszczą znalezione w domowych zakamarkach skarby: śpiewniki, zdjęcie, instrumenty czy wspomnienia. Wszystko to, by dzielić się opowieściami o muzyce!

47. Nagroda im. Oskara Kolberga.png
Poznaj laureatów
47. odsłony Nagrody im. Oskara Kolberga

Ponadto:

Magdalena Tejchma odczytała listę laureatów 47. odsłony Nagrody im. Oskara Kolberga. W kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego nagrodę otrzymała m.in. laureatka tegorocznej nagrody „Muzyka Źródeł” – Stanisława Galica-Górkiewicz. Skrzypaczki i kontynuatorki tradycji muzycznych „Dziadońki” posłuchać będzie można już 14 maja, podczas koncertu laureatów „Muzyka Źródeł” w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”.

Słuchaliśmy także fragmentów albumu „Timbuktu” Oumou Sangaré z Mali.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 5.05.2022

Godzina emisji: 15.15