REKLAMA

Houria Aichi. Róża Algierii

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 16:00
Houria Aichi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich. Wywodzi się z plemienia Berberów Shawiya (Chaouia), które zamieszkuje górzyste tereny Aures, we wschodniej części Algierii. Jedną z cech wyróżniających ten region jest tradycyjny śpiew kobiet, o bardzo silnej emisji i niezwykle skomplikowanej technice.
Audio
Houria Achi  LHijz Car na Festiwalu Nowa Tradycja 2013.
Houria Aïchi & L’Hijâz' Car na Festiwalu Nowa Tradycja 2013.Foto: Grzegorz Śledź

Houria od najmłodszych lat uczyła się śpiewać w charakterystycznym stylu, później wiele czasu poświeciła także na dokumentację tekstów i melodii, głównie ze swoich rodzinnych stron, niedaleko miejscowości Batna. Wcześniej tradycyjne pieśni regionu Aures nie były szerzej dokumentowane i istniały tylko w przekazie ustnym. Pierwsza płyta z nagraniami repertuaru Berberów Shawiya w wykonaniu Hourii ukazały się w roku 1990. Pieśni te stały się także częścią ścieżki dźwiękowej do filmu "Pod osłoną nieba (1990)” w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

Houria Aichi w ciągu kolejnych lat wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie. W roku 2003 rozpoczęła współpracę z producentem i aranżerem Gregorym Dargent.

Efektem tego był wydany w roku 2008 roku przez Accords Croisés wspólny album Hourii Aichi z zespołem L'Hijâz Car „Cavalier de l'Aures”. Houria Aichi & L’Hijâz' Car

Houria Aichi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich. Wywodzi się z plemienia Berberów Shawiya (Chaouia,) które zamieszkuje górzyste tereny Aures, we wschodniej części Algierii. Jedną z cech wyróżniających ten region jest tradycyjny śpiew kobiet, o bardzo silnej emisji i niezwykle skomplikowanej technice. Houria od najmłodszych lat uczyła się śpiewać w charakterystycznym stylu, później wiele czasu poświeciła także na dokumentację tekstów i melodii, głównie ze swoich rodzinnych stron, niedaleko miejscowości Batna. Wcześniej tradycyjne pieśni regionu Aures nie były szerzej dokumentowane i istniały tylko w przekazie ustnym. Pierwsza płyta z nagraniami repertuaru Berberów Shawiya w wykonaniu Hourii ukazały się w roku 1990. Piesni te stały się także częścią ścieżki dźwiękowej do filmu "Pod osłoną nieba (1990)” w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

Houria Aichi w ciągu kolejnych lat wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie. W roku 2003 rozpoczęła współpracę z producentem i aranżerem Gregorym Dargent.

Efektem tego był wydany w roku 2008 roku przez Accords Croisés wspólny album Hourii Aichi z zespołem L'Hijâz Car „Cavalier de l'Aures”.

W dzisiejszej audycji posłuchamy retransmisji występu Houria Aichi & L’Hijâz' Car na Festiwalu Nowa Tradycja w roku 2013.

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (13.06) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Magdalena Tejchma.