REKLAMA

Najlepsi muzycy Joannie Słowińskiej!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 16:00
Środowe Źródła poświęcamy m.in. na zaproszenie na wyjątkowy koncert, który odbędzie się już 16 czerwca w Krakowie! Wyjątkowi muzycy w akcie przyjaźni zagrają koncert charytatywny dla Joanny Słowińskiej!
Audio
  • Najlepsi muzycy Joannie Słowińskiej! (Dwójka/Źródła)
Joannie Słowińskiej Przyjaciele
Joannie Słowińskiej PrzyjacieleFoto: kbf, Rozstaje/Crossroads

16 czerwca (czwartek) gorąco zapraszamy do Krakowa na koncert charytatywny pt. „Joannie Słowińskiej Przyjaciele”. To okazja nie tylko do wsparcia wspaniałej artystki, ale i usłyszenia crème de la crème krakowskich muzyków (m.in. Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Tomasz Kukurba, Przemek Sokół, kameraliści wybitnych orkiestr: AUKSO i Sinfonietta Cracovia oraz muzycy formacji Stanisław Słowiński Quartet). Wystąpi też sama Joanna Słowińska, a połączone zespoły poprowadzi Stanisław Słowiński – kierownik muzyczny koncertu.

Cały dochód z koncertu wesprze artystkę w leczeniu choroby nowotworowej. Szczegóły i bilety-cegiełki znaleźć można m.in. TUTAJ lub na stronie Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Joanna Słowińska to laureatka m.in. tak prestiżowych nagród jak: Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, odznaczenie Honoris Gratia – przyznawane za szczególne zasługi dla kultury Krakowa i promocji kultury Krakowa na świecie. Fani folku z pewnością kojarzą jej głos z zespołu Muzykanci czy licznych projektów solowych. Obecnie Joanna Słowińska koncertuje m.in. z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów oraz kwintetem Stanisława Słowińskiego. Poza folkiem artystka wykonuje choćby repertuar Zygmunta Koniecznego, współpracuje z licznymi orkiestrami i dyrygentami. Artystka jest także wielokrotną lauretką naszego konkursu – Nowa Tradycja.

W audycji usłyszeliśmy także nagarnia i opowieści Tadeusza Lipca z Wygnanowa – wyśmienitego harmonisty, który opuścił nas 2 lata temu.

- W Wygnanowie jest kilku Lipców – mówił Tadeusz Lipiec w towarzystwie Mariana Lipca. – Jest ich kilku, ale nie wszyscy to rodzina. Ja najpierw bębniłem z wujem Mańkiem, mojej mamy bratem. Stanisław Lipiński w Radomiu mi robił harmonię, u niego się uczyłem. Wygrałem grubo z tysiąc wesel. Miałem przerwę, bo paraliż miałem. Niedowład obu rąk. Nie grałem 4 lata. Zrobiłem rehabilitację, bo było zagrożenie, że te palce mi usztywnią!

Jak mówił w wywiadzie sprzed 10 lat, Tadeusz Lipiec ma bardzo szeroki repertuar. Czerpie go zewsząd, choćby z radia. „To nie ma tak, żebym nie umiał” – chwalił się. Tanga, nie-tanga, fokstroty, rumby, mazury nie stanowiły dla niego problemu.

Tadeusz Lipiec wspominał także doskonałego harmonistę – Jana Latoszka, skrzypka Jana Ciarkowskiego – to on uczył Lipca mazurów. „Miałem szczęście do muzykantów” – przyznawał harmonista.

tadeusz Lipiec 280.jpg
Przeczytaj:
Tekst Andrzeja Bieńkowskiego o Tadeuszu Lipcu

Zabrzmiała także muzyka z albumu „Spondi” zespołu Stelios Petrakis Quartet.

Stelios Petrakis jest jednym z mistrzów muzyki kreteńskiej. W tym roku powrócił z nowym albumem studyjnym „Spondi”. Kwartet Petrakisa znakomicie odtwarza muzyczną mozaikę Krety, naznaczoną wpływami śródziemnomorskimi. Wyśmienity instrumentalista, grający na kreteńskiej lirze i laouto, Stelios Petrakis, prowadzi ten kwartet wraz z dwoma innymi muzykami i tancerką. Jednak na płycie „Spondi” usłyszymy także wielu muzycznych przyjaciół Petrakisa.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 15.15