Repatrianci z Bukowiny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 17:07
Kuba Borysiak spotkał się z członkiniami zespołu Dawidenka z Koźlic - potomkiniami Polaków z Bukowiny na pograniczu Ukraińsko-Rumuńskim. Pojawili się też Lututowianie z dawnego województwa Sieradzkiego.
Audio
  • Maria Trochaszewicz i Emilia Maślak opowiadają o związkach Koźlic i Tereblacza na pograniczu rumuńsko-ukraińskim.
  • Zbigniew Szczepański i Tadeusz Majchrzak opowiadają o początkach kapeli "Lututowianie".

Zespół Górali Czadeckich "Dawidenka" po raz pierwszy wystąpił w 1985 roku w Koźlicach, prezentując m.in. taniec ludowy dawidenka, od którego wziął swoją nazwę. Przodkowie członków zespołu przybyli do Polski z Bukowiny na pograniczu Ukrainy i Rumunii znad rzeki Seret. Najstarsi członkowie tej wielopokoleniowej grupy urodzili się w Tereblaczu na Bukowinie Północnej. Osoby te przywiozły ze sobą tradycyjne obrzędy darcia pierza, pieczenia chleba, obrzędy weselne i inne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tradycje rodzinnej wsi kultywują w śpiewie i tańcach, a także w formie widowisk folklorystycznych ukazujących zwyczaje i obrzędy ludowe. Część strojów to oryginały przywiezione z Bukowiny.
Polacy na Bukowinę trafili w roku 1803, gdy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego wyjechali tam "za chlebem". Po II wojnie siwatowej powrócili do Polski. Najstarsi wspominali Bukowinę i tesknili za nia do końca życia. Ci, którzy pozostali w Tereblaczu, tęsknią za Polską...

Kapela "Lututowianie" z Lututowa, w dzisiejszym województwie łódzkim, kultywuje tradycje muzyczne przekazane przez jednego tylko muzyka, skrzypka Władysława Szymczaka z Łęg Dużych. Wszystkie melodie pochodzą właśnie od niego, a przekazane zostały na próbach, droga ustną.

Aby posłuchać opowieści członków zespołów "Dawidenka" i "Lututowianie", wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Źródła: Anna Delus - z Bukowiny Rumuńskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2008 17:33
Dzisiaj w Dwójce Anna Delus - z Bukowiny Rumuńskiej do Polski.
rozwiń zwiń