Festiwal Indonezji w Muzeum Azji i Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 16:00
W piątkowych Źródłach opowiemy o atrakcjach Festiwalu Indonezji w Muzeum Azji i Pacyfiku. To ostatni festiwal promujący nową wystawę stałą „Podróże na wschód”. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto wziąć w nim udział! W programie Festiwalu Indonezji znalazły się interesujące wykłady, oprowadzania po wystawie stałej, warsztaty plastyczne oraz warsztaty taneczne i muzyczne!
Audio
Gamelan Sekaten, grupa jawajskich tradycyjnych muzyków grających muzykę jawajską z tancerką podczas festiwalu Sekaten. Blitar, Jawa Wschodnia, Indonezja, 2018
Gamelan Sekaten, grupa jawajskich tradycyjnych muzyków grających muzykę jawajską z tancerką podczas festiwalu Sekaten. Blitar, Jawa Wschodnia, Indonezja, 2018Foto: shutterstock

Piątkowe „Źródła” poświęciliśmy Indonezji (4. pod względem populacji kraju świata – ponad ćwierć miliarda mieszkańców). W weekend 28-29 stycznia w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędzie się festiwal dedykowany kulturze tego kraju. W audycji mówiła o nim kuratorka i organizatorka festiwalu, Karolina Krzywicka.


Kultura Indonezji jest zdecydowanie najszerzej reprezentowaną w Muzeum Azji i Pacyfiku (ponad 5 tysięcy obiektów). Dwa festiwalowe dni będą więc przedstawiać jedynie maleńki wyimek przebogatego kulturowo obszaru obejmującego 18 tysięcy wysp.


- Rzeczywiście, Indonezja jest bardzo reprezentatywnie pokazana na wystawie stałej. Prezentujemy zbiory z największych wysp Indonezji, m.in. z Jawy, z Bali, ale i z małych wysp sundajskich. – mówiła Karolina Krzywicka. – Warto wybrać się na oprowadzania kuratorskie, także te specjalnie przygotowane dla dzieci.

Pierwsze nasuwające się skojarzenia z Indonezją to zapewne batik i gamelanowa orkiestra. I tych nie zabraknie na weekendowym Festiwalu.  Co jeszcze?

- Zwrócimy uwagę nie tylko na rozpoznawalne elementy kultury Indonezji. Podczas niedzielnego popołudnia będziemy mogli poznać szereg obrzędów z mniej znanych części Indonezji. Będzie m.in. prelekcja dotycząca obrzędów weselnych z Sumatry Zachodniej połączona z prezentacją filmów. Dowiemy się jak powstają tradycyjne tkaniny. Nie tylko batiki, ale też tkaniny ikatowe, bardzo pracochłonne. Cykl wykładów zakończy prezentacja podróżnicza. Przeniesiemy się nie tylko na Jawę czy Bali, ale także na wyspy sundajskie. – mówiła kuratorka.

Warto podkreślić, że cały festiwal organizowany jest we współpracy z ambasadą Indonezji. Wydarzeniu będzie towarzyszył także bazarek. Znajdziemy na nim m.in. indonezyjskie przysmaki.

Przeczytaj:

Odwiedzający Muzeum będą mogli wziąć udział w warsztatach gry w zespole gamelanowym, pokazie teatru cieni Wayang Kancil, spróbować indonezyjskich potraw oraz wysłuchać wykładów nt. tradycyjnej i współczesnej kultury Indonezji.

Ponadto audycję wypełniły dźwięki muzyki nie tylko indonezyjskiej. Przywitaliśmy Rok Wodnego Królika w towarzystwie nagrań m.in. z Korei. Obchody Nowego Roku (przede wszystkim w Chinach) trwają przez 2 tygodnie, aż do tzw. Święta Latarni. Okres poprzedzający to świętowanie jest także czasem, gdy dochodzi do największej na świecie migracji. Setki milionów Chińczyków wraca do rodzinnych domów, by świętować Nowy Rok z rodzinami.

 Poznaj atrakcje Festiwalu Indonezji:

Festiwal Indonezji 2023 Festiwal Indonezji 2023

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 15.15