DagaDana świętuje 15-lecie!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:00
W dzisiejszym wydaniu magazynu „Źródła” zapraszamy na koncert polsko-ukraiński zespołu DagaDana, który odbędzie się 2 czerwca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z okazji 15-lecia zespołu!
Audio
Дагмара Грегорович и Дана ВинницкаяFoto: Фото: D.Dyka/любезно предоставлено группой DAGADANA

Nowe aranżacje nawiązywać będą do muzyki naszych wschodnich sąsiadów. Muzyka i pomysł koncertu nawiązują do relacji i bliskości Polski Ukrainy, wieloletniej przyjaźni sąsiedzkiej oraz wspólnych wątków kulturowych. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki.

Przeczytaj także:

W „Źródłach” Daga Gregorowicz zaprosiła osobiście na to wydarzenie, opowiedziała także o koncertach zespołu na całym świecie, solidarności z Ukrainą oraz narastającej niechęci do uchodźców. Słuchaliśmy także muzyki zespołu z albumu „Tobie” – płyty, która zawiera życzenia dobra i wspólnego dialogu dla całego świata. Jakie przesłanie niosą za sobą album i działania zespołu?

- Wystarczy uśmiechać się do siebie – mówi Daga Gregorowicz. – To bardzo proste. Tak się zaczęła nasza polsko-ukraińska przyjaźń. Po prostu patrzyliśmy na nasze różnice i się nimi cieszyliśmy, fascynowały nas. Im dalej w las, tym więcej odkrywasz, cieszysz się różnorodnością i ty, co wspólnie chcesz przekazać reszcie świata.

Ostatni rok obfitował dla DagaDany w koncerty, ale był też czasem, gdy zespół ważył każde słowo wypowiadane ze sceny. Był to okres pokojowej, muzycznej agitacji, opowieści o sytuacji Ukrainy, która trafiała do ludzi na każdym szczeblu, także tym, który ma realny wpływ na  politykę.

W audycji zabrzmiały także nagrania z nowego albumu Damira Imamovića – bośniackiego pieśniarza tradycji sevdah. Jego nowy album nosi tytuł „The World and All That It Holds”, wyprodukowany został przez Andreę Goertler i Joe’a Boyda, a wydany przez szacowne Smithsonian Folkways Recordings.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Materiał: Mariana Kril

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 15.15