Hudaki, czyli muzykanci

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 16:00
Maramuresz to bardzo złożony kulturowo teren, a w muzyce regionu usłyszeć można kulturę zamieszkujących tu przez stulecia grup etnicznych. To zatem rumuńskie i węgierskie melodie, romski temperament, archaiczny słowiański śpiew czy żydowskie rytmy. Do tego nie można pozbyć się wrażenia dużego wpływu Huculszczyzny.
Audio
Hudaki Village Band
Hudaki Village BandFoto: mat. pras.

Pochodzący z ukraińskiej części Maramureszu zespół Hudaki wziął swoją nazwę stąd, że tak właśnie określa się w tym regionie muzykantów.

Zespół Hudaki Village Band założył w 2001 roku austriacki emigrant i muzyk Jürgen Kraftner wraz z dwoma muzykami, którzy grali na weselach – Wasylem Ruszczakiem i Mychajłem Szutko z wioski Niżne Seliszcze. Do zespołu dołączyła wokalistka Katja Jarynycz, a nieco później – 11-letnia Olga Seninec oraz były basista rockowy Volodja Tyszler. Po pewnym czasie artyści zaprosili do współpracy cymbalistę Wołodią Korolenko oraz dwóch wybitnych muzykantów – Serhija Kowacza i jego syna Witalija.

Od 2008 roku skład grupy jest niezmienny. Ich muzykę cechuje połączenie pasji, wirtuozerii i humoru - to także główne cechy mieszkańców górskich wiosek z których pochodzą muzycy. Zespół występował na kilkudziesięciu festiwalach w Europie, m.in. Sziget w Budapeszcie, Fusion i Bardentreffen w Niemczech, KlezMore w Wiedniu, Notes d’Equinoxes Delemont i Festival des 5 Continents w Szwajcarii, Respect-Prague, Balkan Trafik Brussels, Les Suds Arles we Francji, Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie i wielu innych. Kateryna Jarynycz (śpiew) Witalij Kowacz (śpiew, gitara) Myhailo Szutko (śpiew, skrzypce) Wołodymyr Tiszler (kontrabas) Serhij Kowacz (akordeon, plonka) Wołodymyr Korolenko (cymbały) Wasyl Ruszczak (perkusja) Hanna Ochrymczuk (śpiew)

W poniedziałkowych "Źródłach" wysłuchamy koncertu Hudaków, który odbył się w roku 2019 na Festiwalu w Rudolstadt.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 7.08.2023

Godzina emisji: 15.15