Młode Podhale, czyli co młodzież widzi w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 16:00
Ponownie pochylamy się nad fenomenem niezwykłej popularności tradycji wśród młodzieży na Podhalu. Tym razem opowiedzą o nim artystki z zespołu „Młode Podhale”.
Audio
  • Młode Podhale, czyli co młodzież widzi w tradycji (Dwójka/Źródła)
Paulina Peciak i Dorota Trebunia-Tutka
Paulina Peciak i Dorota Trebunia-TutkaFoto: Kuba Borysiak

Paulina Peciak i Dorota Trebunia-Tutka opowiedziały o Uczelnianym Zespole Góralskim „Młode Podhale” działającym przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie niezwykłej popularności tradycji na Podhalu wśród młodzieży, przekazie tradycji oraz kontekście śpiewania pieśni.

Młode Podhale działa od 20120 roku. Obecnie liczy około 60 osób. Poza studentami do grupy trafia także młodzież licealna. Z członkiniami „Młodego Podhala” Kuba Borysiak rozmawiał podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Zespół zaśpiewał na nim melodie wierchowe i obrzędowe.

- Mamy takie śpiewki i taką muzykę, co towarzyszy nam od urodzin do śmierci. U nas syćko jest – mówiła Paulina Peciak. - Tego nie da się logicznie wytłumaczyć. Fenomen podhalańskiej kultury siedzi w naszym duchu. Rodzi się człowiek, słucha śpiewu ciotek, ojców, matek. A w tych śpiewkach jest zawarte syćko, co się robiło. Nawet jak się jadło śniadanie z jajecznicą, to można o tym ułożyć śpiewkę! Na tym to polega – opowiadała młoda artystka, spytana o to, skąd bierze się popularność podhalańskiej kultury tradycyjnej wśród młodzieży.

- Dało mi to teraz do myślenia – zamyśliła się Dorota Trebunia. – Myślę, że to jest wyssane z mlekiem matki, przekazywane przez dziadków… ale też rówieśnicy, którzy się tym cieszą. My się cieszymy, kiedy możemy się ubrać po góralsku, zaśpiewać.

- I przez zespół się to wpaja. Jak ktoś to lubi, to posyła dzieci do zespołów – dodała Paulina Peciak. – Nie ma takiego wesela, baciarki, idzie się kaj si na zabawę, nie ma tak, by człowiek nie zaśpiewał!

Z młodymi artystkami rozmawialiśmy także o technice góralskiego śpiewu, podhalańskich weselach i powrocie starych czasów w góralskiej modzie – uwaga! Do łask wraca retro! Tybetki po babkach są jak najbardziej w cenie!

Poznaj także:

 

W audycji także nagrania z albumu „Nova Bossa Nova”, czyli twórczość Marcosa Valli. Jego płyta to fuzja bossa novy, popu, samby, jazzu i funku. Valle nagrał ten album w 1998 roku, niedawno wydawnictwo zostało wznowione.

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.08.2023

Godzina emisji: 15.15