REKLAMA

Kobiecy śpiew na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 16:00
W dzisiejszych „Źródłach” o tradycji kobiecego śpiewu na Podhalu rozmawiamy z jego popularyzatorką Zofią Mieszczak z Białego Dunajca. Słuchamy także fragmentów najnowszej płyty „Silverdalen” szwedzkiego duetu Hazelius Hedin! 
Audio
Zofia Mieszczak na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 2022
Zofia Mieszczak na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 2022Foto: Kuba Borysiak

O tradycji kobiecego śpiewu na Podhalu mówiła Zofią Mieszczak, śpiewaczka i poetka, która przyjechała na tegoroczny Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych z Żeńską Grupą Śpiewaczą „Białodunajcanie” z Białego Dunajca. 


biały miś zakopane krupówki PAP.jpg
Przeczytaj:
Biały Miś z Podhala ma 100 lat. O książce „Foto z misiem”

- Ta tradycja była jeszcze za dawnych czasów. I staramy się ją przekazać dalej – mówiła Zofia Mieszczak – Śpiewem wyrażało się zaloty i uczucia. Troseckę to malucko zanikło, ale tradycja śpiewu została.

Zofia Mieszczak śpiewa w zespole „Białodunajcanie” od piątego roku życia! Co ciekawe grupę założyła wielka kzewicielka kultury ludowej – Zofia Solarzowa.

- I tak w tym wyrastałam… – wzdycha z nostalgią Zofia Mieszczak i dodaje z uśmiechem – Szkoda, że będę musiała umierać.

W rodzinie śpiewaczki od strony matki nie brakowało grajków i śpiewaków. Wspominała także o czasach młodości, kiedy „chłopcy chodzili drogami i śpiewali, bo nie mieli ze sobą co zrobić”, a dziewczęta przypadały wówczas do okien.


trombita górale Polona.jpg
Posłuchaj
Życie bacy i juhasa w reportażu „Wspólnota”

Na szczęście – mimo nowych technologii (i nowych sposobów komunikacji) – młodzież wciąż chce śpiewać. Zofia Mieszczek cieszy się szacunkiem młodych uczennic i uważa go za zapłatę za lata pasji, którą włożyła w podtrzymanie podhalańskich tradycji śpiewaczych.

- Śpiewają, tańczą! I jeszcze mnie ciągną ze sobą! Ja im gadam, że może bym już została w domu różaniec zmówić, a oni: „nieee, Pani Zosiu, musicie jechać z nami!”. A ja ulegam tej młodzieży. Z sympatii do niej.

W audycji także nowa płyta szwedzkiego duetu Hazelius Hedin (Esbjorn Hazelius, Johan Hedin) „Silverdalen”. Album ma swoją oficjalną premierę właśnie dziś! A repertuar na nim zawarty to szwedzkie tańce (z przewagą polski oczywiście!), średniowiecznych ballad i dawnych pieśni żeglarskich. Dwóch fantastycznych artystów skandynawskich połączyła miłość do szwedzkiego folkloru, a jej efekty rozlały się dźwiękową falą w czasie festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w roku 2019.

Obejrzyj retransmisję koncertu Hazelius Hedin na Nowej Tradycji:

YouTube, RCKL

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 15.15