Kuma śmierć

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:29
Wieś Gałki Rusinowskie leży tylko 12 kilometrów od słynnej Przysuchy. Mieszkają tam znakomite gawędziarki, które przechowują dawne opowieści w ustnej tradycji.
Audio
  • Kuma śmierć - opowiada Maria Walasik z Gałek Rusinowskich
  • Andrzej Bieńkowski o przygotowywanym przez siebie koncercie

Maria Walasik z Gałek Rusinowskich jest jedną z tamtejszych gawędziarek i pieśniarek. Przechowuje ona pamięć o dawnych zwyczajach, w tym o ścisłości postu:

- Post to był bardzo ostry. Jak przysedł post to nasi rodzice kwas ino pili z kapusty kiszonej. Kartofli ugotowali, olejem troszkę polali, kwasu z beczki wzięli... Nam już pozwalano z mlekiem trochę zjeść, dawniej nie było wolno. Jadano jeszcze tylko zalewajkę z grzybami. A jakie były zdrowe ludzie! Teraz wszyscy mięsa jedzą i chorują...

Warto też posłuchać gadek pani Marii, na przykład jej wersji opowieści o matce chrzestnej - znanej z wersji braci Grimm opowieści o kumie, która opiekując się chrześniakiem zapewnia mu dobrobyt czyniąc go lekarzem-znachorem. Gdy śmierć stoi u wezgłowia łoża chorego, chrześniakowi wolno go wyleczyć, ale gdy w nogach - ratunku nie ma. A jednak chrześniak stara się ze śmiercią wygrać... W wersji z Gałek Rusinowskich nie ma słynnej sceny ze świecami, finał rozgrywa się zaraz za drzwiami domu chorego, a puenta jest bardziej niż u braci Grimm wyrazista i zrozumiała. Śmierć braci Grimm jest złośliwa - w Gałkach Rusinowskich jest sprawiedliwa.

Aby posłuchać gadki Marii Walasik, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Gościem Anny Szewczuk był Andrzej Bieńkowski, który opowiadał o przygotowywanym przez siebie koncercie, na którym wystąpią śpiewaczki z Gałek Rusinowskich i o specyfice ich repertuaru. Również ten fragment audycji dostępny jest w ramce "Posłuchaj".

Zobacz więcej na temat: mieszkanie rodzice
Czytaj także

Harmonia polska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:28
W latach 30. XX wieku Polska stała się głównym producentem i eksporterem harmonii. Powstał nowy typ instrumentu - trzyrzędowa harmonia polska - a wraz z nim obszerny nowy repertuar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka odnaleziona

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 08:10
Andrzej Bieńkowski otrzymał nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" za swój album "1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów".
rozwiń zwiń