Jatiwangi Art Factory. Ceramiczna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 16:00
W piątkowym magazynie zagościmy w położonej na Jawie Zachodniej miejscowości Jatiwangi. Dawniej miejsce to słynęło z manufaktur dachówek, które zaopatrywały niemal całą wyspę. Czasy świetności jednak już dawno minęły. Manufaktury co prawda działają dalej, ale ustępują wielkim fabrykom. Jest jednak fabryka, która zajmuje się zgoła inną dziedziną - sztuką.
Audio
Mother Bank
Mother BankFoto: domena publiczna

Aktywizacją lokalnej społeczności w zakresie sztuki i muzyki zajmuje się istniejąca od prawie dwudziestu lat Jatiwangi Art Factory. Jej celem jest angażowanie mieszkańców w najróżniejsze przedsięwzięcia artystyczne – w tym projekty muzyczne. Na czym gra się w Jatiwangi? Na ceramicznych perkusjach i gitarach, których korpusy wykonane są z produkowanych w manufakturze dachówek.
Aby zapewnić mieszkańcom i pracownikom bezpieczeństwo ekonomiczne w Jatiwangi działa samopomoc w postaci tzw. emok banku nazywanego tam Mother Bank.

Nie pisalibyśmy o nim, gdyby nie działająca przy tej osobliwej instytucji grupa muzyczna złożona z kobiet (głównie matek). Zespół Mother Bank w swoich piosenkach dzieli się doświadczeniami życia codziennego w przemysłowej części Jawy  oraz śpiewa o zmieniających się realiach tego miejsca.
W magazynie Źródła zabrzmią m.in. piosenki o pracy w manufakturze, a wszystkiemu towarzyszyć będą perkusyjne brzmienia ceramicznych instrumentów i dachówek.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 26.01.2024

Godzina emisji: 15.15