Pieśni wędrujące i udomowione. "Wandering Songs" z Weroniką Grozdew-Kołacińską

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 08:00
W "Źródłach" dr Weronika Grozdew-Kołacińska opowiada o swojej nowej płycie zatytułowanej „Wandering Songs”- Pieśni wędrujące. Choć równie dobrze mogłyby to być wędrówki pieśni, bo przecież pieśń ludowa, ale nie tylko przekazywana jest drogą ustną.
Audio
  • Wandering Songs, muzyka na pograniczach (Dwójka/Źródła)
Wandering Songs to muzyczna podróż po pograniczach
Wandering Songs to muzyczna podróż po pograniczachFoto: Mat. pras.

Kiedyś tak po Europie wędrowały ballady opowiadające o zdarzeniach dramatycznych, tragediach miłosnych i wydarzeniach historycznych. Dziś-jak mówi pieśniarka i etnomuzykolog Weronika Grozdew- pieśni mają łatwiej w tych wędrówkach, bo wspomagają je liczne media, jak radio, telewizja, nagrania, płyty, media społecznościowe. Na płycie, którą prezentuję, autorka zawarła pieśni słuchane w dzieciństwie i we własnych wędrówkach. Mają zupełnie nowe i nowoczesne aranżacje wybitnych muzyków (m.in. Jarosław Bester) i wspaniałych wykonawców młodego pokolenia. O nich opowiada w Źródłach autorka i wykonawczyni większości pieśni.


Weronika Grozdew-Kołacińska, doktor muzykologii i pieśniarka. - To opowieść przez pieśni, które w szczególny sposób mnie poruszają. To pamiętnik z pieśniami, znalazły się tam utwory z tradycji jaj najbliższych: bułgarskiej, szopskiej, polski i greckiej.

Artystka przyznała, że materiał płyty to pieśni z repertuaru, który kojarzy się jej z dzieciństwem. - Żyjemy w czasach, gdzie repertuar bardzo przechodzi, z ust do ust, z pokoleń uczmy się go z różnych źródeł. Pieśni udomawiamy, przyjmujemy jako swoje. Bardoz to lubię.

Wandering Songs & Musos to plejada świetnych artystów: Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew, Marta Maślanka – cymbały, bęben obręczowy, Dorota Błaszczyńska-Mogilska – skrzypce, Kacper Malisz – skrzypce, Aleksandra Demowska-Madejska – altówka, Bartłomiej Pałyga – wiolonczela, gadułka, sygyt & kargyra, Wociech Pulcyn – kontrabas i Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, darbuka, duduk, ney. Do tego artystom towarzyszą goście: Grażyna Auguścik, Rafał Grozdew, Zosia Zaborowska i Kacper Siejkowski, oraz Sylwia Świątkowska.


Wyjątkowe muzyczne połączenie prawdziwych tatrzańskich górali z prawdziwymi rastamanami z Jamajki. Wyjątkowe muzyczne połączenie prawdziwych tatrzańskich górali z prawdziwymi rastamanami z Jamajki.

W drugiej części audycji inicjuję obchody 30-lecia zespołu Trebunie-Tutki w jego współczesnej wersji czyli spot, kań międzykulturowych. O początkach, idei powstania takiej wersji słynnych muzyków opowiada jej twórca czy współtwórca i muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, znany skrzypek, autor dwutomowego dzieła o muzyce Podhala. Maria Baliszewska przypomniała dwa pierwsze nagrania równoległe do momentu powstania Radiowego Centrum Kultury Ludowej - Jo cłek wolny i Going to The Village z Jamajczykami.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 15.15