Anna Bałdyga: tkam wzory takie, jak kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:12
- Dawniej panie miały opracowany jeden wzór nałożony na osnowę i tkały go przez wiele lat. Ja mogę sobie odtworzyć każdy jeden wzór z tkanin dawnych, ale mogę sobie też ułożyć własny - mówiła w Dwójce kurpiowska tkaczka, laureatka tegorocznej nagrody Oskara Kolberga.
Audio
  • Anna Bałdyga o tradycji tkackiej na Kurpiach. Rozmawiał Krzysztof Jakubowski (Źródła/Dwójka)
  • Irena Najdek i Genowefa Kurant o hafcie kujawskim. Rozmawiał Piotr Kędziorek (Źródła/Dwójka)
Anna Bałdyga  śpiewaczka, tkaczka, artystka w dziedzinie plastyki obrzędowej - odbiera Nagrodę im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej,  z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego
Anna Bałdyga – śpiewaczka, tkaczka, artystka w dziedzinie plastyki obrzędowej - odbiera Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", z rąk ministra kultury Piotra GlińskiegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

Anna Bałdyga opowiadała, że tkania nauczyła się od mamy, która robiła popularne swego czasu chodniki szmaciaki. Artystka kontynuuje te tradycje w swoim warsztacie. Laureatka Nagrody Kolberga podkreślała, że obecnie jest duże zainteresowanie dawnym rękodziełem ludowym. Sama prowadzi warsztaty tkactwa, ale ze swoimi wyrobami jest też obecna w internecie. - Teraz zaczyna się wracać do tego, co było kiedyś np. do farbowania naturalnego z roślin. Są ludzie, którzy zajmują się koronką, modne staje się robienie na drutach. Dzięki temu te tradycje przetrwają.

W audycji rozmawialiśmy też z inną laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga Ireną Najdek, mistrzynią haftu kujawskiego.

Nagrody zostały wręczone 7 czerwca podczas gali na Zamku Królewskim. To najwyższe państwowe wyróżnienie przyznawane twórcom kultury ludowej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Piotr Kędziorek i Krzysztof Jakubowski

Goście: Anna Bałdyga (tkaczka), Irena Najdek i Genowefa Kurant (hafciarki)

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Cebula: nie zaginie ludowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:17
- Była pewna przerwa, ale teraz młodzi ludzie uczą się ludowej muzyki, garną się do niej. Byle ładnie grali, nie za głośno, byle to było do ucha wymierzone - mówił w Dwójce skrzypek z Kolbuszowej, laureat tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń