Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
Audio
  • Archiwalna rozmowa ze śpiewaczką Michaliną Mrozik (Źródła/Folk)
  • Rozmowa z Michaliną Mrozik oraz z Henrykiem Duminem (Źródła/Dwójka)
Śpiewaczka Michalina Mrozik i skrzypek Jan Cebula podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga
Śpiewaczka Michalina Mrozik i skrzypek Jan Cebula podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Oskara KolbergaFoto: PAP/Jacek Turczyk

86-letnia Michalina Mrozik jest śpiewaczką weselną z Przejęsławia na Dolnym Śląsku. W swoim repertuarze ma wiele pieśni z Wołynia, skąd pochodzą jej rodzice. W audycji "Źródła" Maria Baliszewska przypomniała swoją rozmowę z artystką z roku 1983, przeprowadzoną na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Michalina Mrozik opowiadała wtedy o swoim dzieciństwie w Jugosławii, dokąd w końcówce XIX wieku wyjechała za chlebem jej rodzina. Śpiewaczka wspominała, że wielu piosenek nauczyła się od ojca. W audycji zabrzmiały dwie smutne pieśń o ciężkiej doli rodziny rekruta, ale też rubaszna piosnka o perypetiach Kasi i Jasieńka, nieśmiertelnych bohaterów ludowych romansów.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy, jaką z Michaliną Mrozik przeprowadziła Anna Szotkowska. Gościem "Źródeł" był też Henryk Dumin - etnolog, badacz tradycyjnej kultury mieszkańców Dolnego Śląska.

Michalina Mrozik została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga 7 czerwca podczas gali na Zamku Królewskim. To najwyższe państwowe wyróżnienie przyznawane twórcom kultury ludowej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowały: Maria BaliszewskaAnna Szotkowska 

bch/mc

Czytaj także

Oskar Kolberg. Kronikarz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:35
Poznaj sylwetkę człowieka, który całe życie poświęcił badaniom polskiego folkloru. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowy z laureatami Nagród im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 14:00
W "Żródłach" spotkaliśmy się z laureatami tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga" : z Kapelą Braci Byrtków z Pewli Wielkiej w Beskidzie Żywieckim i kurpiowską śpiewaczką z Wolkowych Zofią Charamut.
rozwiń zwiń
Czytaj także

InFidelis na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 19:40
Zapraszamy do obejrzenia koncertu instrumentalnego duetu InFidelis stworzonego przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, którym towarzyszyli Kacper Malisz i Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń