Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
Audio
  • Maria Pomianowska: trzeba uczyć, jak improwizować (Źródła/Dwójka)
Maria Pomianowska
Maria PomianowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji "Źródła" rozmawialiśmy ze znaną artystką przed koncertem na Festiwalu Improwizacje. - Moi dzisiejsi studenci są dużo bardziej otwarci na muzyczne inspiracje niż ci, których uczyłam kilkanaście lat temu. To dla mnie bardzo radosne, bo wygląda to na wyraźny trend powrotu do muzyki tworzonej spontanicznie - powiedziała Maria Pomianowska. 

Czy jej uczniowie bez trudu odnajdują się w muzyce etnicznej? - Trzeba dać im wybór. Jedni lubią improwizować na tematy perskie, inni na tematy polskie, a jeszcze inni na tematy transowe, czyli takie o krótkim motywie i bardzo dużych zmianach rytmicznych oraz melodyczych. Tajemnica tkwi w tym, by uczyli się tworzyć, a nie tylko odtwarzać - mówiła artystka.

Jak uczyć, by kreacja stała się najważniejszą wartością w kształeceniu muzycznym? Czy są granice dla inspiracji i improwizacji w muzyce? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Maria Pomianowska (wykładowca w klasie instrumentów etnicznych Akademii Muzycznej w Krakowie)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 15.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mko/jp


Czytaj także

Święta z Kapelą Maliszów w Męcinie Małej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 15:30
W "Przestrzeniach kultury" złożyliśmy wizytę u zespołu w ich rodzinnej miejscowości na styku Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślady "barbarzyńskiego piękna" polskiej muzyki u Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:36
- Telemann wiele pomysłów zaczerpnął od muzyków, których występów słuchał na dworze w Żarach - opowiadał w Dwójce François Lazarevitch, lider zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur. Kolumbia, Indie i dzień alternatywny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:51
- Zawsze wybieraliśmy hasło przewodnie festiwalu. W tym roku po prostu gramy na trzynastkę, wierząc, że trzynasta odsłona Skrzyżowania Kultur będzie dla nas na przekór tej liczbie szczęśliwa - o atrakcjach warszawskiego święta muzyki świata opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń