Polskie Radio
Section05
Georg Philipp Telemann

Michał Bryła: 12 Fantazji gambowych Telemanna świetnie brzmi na altówce

- Jako skrzypek grałem fantazje już od dziecka. Wydaje mi się, że altówce bliższa jest edycja dedykowana na gambę. Te nuty trafiły w moje ręce jako prezent, odnalazłem aranżacje skrzypcowych fantazji mojego dziadka. Stwierdziłem, że to dobrze połączy się w całość. To nie było łatwe zadanie, gamba ma sześć strun, altówka cztery. Czasami byłem zmuszony do trudnych zabiegów, ale jestem ze swej pracy bardzo zadowolony - mówił w Dwójce altowiolista Michał Bryła.
Zobacz więcej na temat:  Viola da gamba płyta Dwójka altówka Jakub Jamrozek Georg Philipp Telemann

Bach i Telemann na debiutanckiej płycie zespołu Très Animé

- Choć jesteśmy zróżnicowane wiekowo, to spotkałyśmy się na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Grałyśmy w różnych składach, w pewnym momencie doszło do wspólnego spotkania na scenie. Od pierwszego akordu poczułyśmy, że to jest wspaniałe brzmienie - mówiły w Dwójce flecistka Olga Musiał-Kurzawska i wiolonczelistka Martyna Jankowska.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach Georg Philipp Telemann Dwójka Jakub Kukla

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Świat według Telemanna

20 stycznia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert "Świat według Telemanna" w ramach nowego cyklu WOK Baroque. - Georg Philipp Telemann zaliczany jest do czołówki kompozytorów niemieckich okresu baroku - mówił w audycji Weekend Kulturalny Radosław Kamieniarz, koncertmistrz MACV. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Niewiedział, koordynator orkiestry MACV. 
Zobacz więcej na temat:  Georg Philipp Telemann Jan Sebastian Bach Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego