Instrumentarium górali z Beskidu Żywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:47
W "Źródłach" wybraliśmy się w Beskid Żywiecki, gdzie dobiega końca Festiwal Folkloru Górali Polskich. O tradycyjnych instrumentach beskidzkich górali opowiedział Jan Brodka - muzyk, regionalista.
Audio
  • Instrumentarium górali z Beskidu (Źródła/Dwójka)
Młoda góralka stoi obok posilającego się konia, 1935.
Młoda góralka stoi obok posilającego się konia, 1935.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Audycję poświęciliśmy spotkaniu przede wszystkim z dudami żywieckimi, instrumentem charakterystycznym dla tego regionu. Jedną z osobowości z nimi związanymi był zmarły w lutym 2019 roku dudziarz Edward Byrtek z Pewli Wielkiej. Jak wspominała w "Źródłach" Anna Szotkowska, "nie ma już w najstarszej generacji żywieckiej żadnego muzyka grającego na tym instrumencie". 

- Jeśli chodzi o budowniczych dud - tłumaczył zaś Jan Brodka - to bardzo wiele egzemplarzy skonstruował Feliks Jankowski. Oprócz dud na Żywiecczyźnie nierzadka jest też heligonka, która funkcjonuje w prawie każdej wsi. W czym tkwi sekret jej brzmienia? - Lezy w dużym prymitywizmie w budowie tego instrumentu, w jakości stroików, strojeniu i w w tych wyjątkowych, charczących basach - opowiadał Brodka.

Dodał też, że na Żywiecczyźnie jest też dużo piszczałek, zarówno w zespołach, jak i u poszczególnych górali, łatwo dostać też fujarki czy okaryny - a kiedyś nikt ich na Żywiecczyźnie nie widział! Jan Broda podpowiedział też w audycji, gdzie takie instrumenty można zobaczyć, usłyszeć oraz zamówić na własny użytek.

W audycji budowniczy instrumentów Feliks Jankowski opowiadał też, czym rożnią dudy żywieckie od dud z innych regionów polski oraz skąd wynika specyficzna ich budowa. Podpowiadamy, że wynika z konstrukcji skórzanego worka, pełniącego funkcję rezerwuaru powietrza. Szczegóły - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Anna Szotkowska

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at/bch


Czytaj także

Ludowe melodie od Łowicza po Kraków

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:30
W "Źródłach" tym razem skupiliśmy się wyłącznie na muzyce. Zabrzmiały pieśni i melodie z Łowickiego, Świętokrzyskiego, Krakowskiego i spod Babiej Góry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia z dawnej Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:50
W dniach 26-27 lipca w Ługach koło Strzelec Krajeńskich odbywa się 29. Łemkowska Watra. W audycji zaproszaliśmy słuchaczy na spotkanie z Łemkami mieszkającymi w tamtych okolicach.
rozwiń zwiń