Smyczkowi szaleńcy - Vołosi i Félix Lajkó

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:00
W audycji spotkaliśmy się z Krzysztofem Lasoniem, który opowiedział o wspólnej płycie zespołu Vołosi i Félixa Lajkó. Płyta zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2019. To album który został także nagrodzony na Węgrzech, otrzymując nagrodę Fonogram - Magyar Zenei Díj.
Audio
  • Smyczkowi szaleńcy - Vołosi i Félix Lajkó (Dwójka/Źródła)
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: okładka płyty

 W czerwcu ubiegłego roku, tuż po premierze albumu, udało się nagrać rozmowę z Krzysztofem Lasoniem. Wirtuoz skrzypiec powiedział nam o kulisach powstania płyty "Lajko Félix & Vołosi".

- Nasze szaleństwo grania na skrzypcach zostało skojarzone z Felixem Lajko przez dziennikarzy RCKL. Pomysł na początku wydał nam się trudny. Jesteśmy, jako grupa, konglomeratem smyczkowym i jeszcze jeden, dodatkowy smyczkowiec był dla nas zagadką. Długo zastanawialiśmy się, co z tego wyjdzie – opowiadał lider kapeli Vołosi, Krzysztof Lasoń.

Vołosi przekraczają granice instrumentów smyczkowych, tworząc muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy - wyrastającą z karpackich korzeni, ale zawierającą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

– Spotkaliśmy się po raz pierwszy z Felixem, w jego charakterystycznym, ponurym nastroju i ciemnych okularach i na początku było to wszystko trochę groźne. Felix powiedział w końcu: "Wierzę w improwizację. Gramy”. Zaczęliśmy się wygłupiać i sprawiło nam to wtedy dużo przyjemności. Poszło nam to niesamowicie. Po trzech godzinach nie chcieliśmy skończyć próby - dodał skrzypek, Krzysztof Lasoń

Félix Lajkó to bezkompromisowy i wszechstronny węgierski wirtuoz skrzypiec, kompozytor i aktor. Porusza się w rozmaitych konwencjach, od muzyki tradycyjnej po jazz, zachowując przy tym niepowtarzalny styl i świeżość wyrazu. - Felix jest skrzypkiem znanym z wirtuozerii. Chcieliśmy uniknąć traktowania naszego spotkania muzycznego jako pojedynek, bo pojedynek dzieli, a nas interesuje najbardziej w muzyce spajanie – podsumował Krzysztof Lasoń.

Wczoraj dotarła do nas informacja, że płyta "Lajko Félix & Vołosi" otrzymała nagrodę za najlepszy fonogram w kategorii Etno-Folk na Węgrzech. - To podwójny sukces - mówił prowadzący audycję, Kuba Borysiak. - Artystom serdecznie gratulujemy!

W "Źródłach" posłuchaliśmy  także pieśni wielkopostne w wykonaniu Adama Struga oraz nowej płyty fińskiego zespołu Frigg "Frixx".

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak
   
Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Félix Lajkó i Vołosi. Najlepszy polski folk 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:30
Wczoraj, 1 kwietnia, Radiowe Centrum Kultury Ludowe, radiowa redakcja zajmująca się kulturą i muzyką ludową oraz wszystkim, na co wpływają one w naszym współczesnym świecie, obchodziła 26. urodziny. Wczoraj też poznaliśmy laureatów radiowych konkursów fonograficznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vołosi - smyczkowa eksplozja. Retransmisja koncertu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 11:00
Vołosi tworzą nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Pojawili się na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2010, zdobywając najwyższe laury. W roku 2011 sukces zespołu został potwierdzony przyznaniem Grand Prix dla najlepszego utworu folkowego w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (Svetozár Stračina Grand Prix). Ich koncert z 2011 przypomnieliśmy w "Nokturnie".
rozwiń zwiń