Zofia Solarzowa. Niezłomna wychowawczyni ludu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 13:00
– Już jako dziecko wiedziałam, że nie chcę zostać wielką uczoną, lecz uczyć w szkole rolniczej – mówiła Zofia Solarzowa, organizatorka polskich uniwersytetów ludowych.
Audio
  • Zofia Solarzowa. Niezłomna wychowawczyni ludu (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Idea uniwersytetów ludowych była żywa także po II wojnie światowej. Na zdj. placówka w Pawłowicach k. Sędziszowa w 1947 r.
Idea uniwersytetów ludowych była żywa także po II wojnie światowej. Na zdj. placówka w Pawłowicach k. Sędziszowa w 1947 r.Foto: PAP

Zofia Solarzowa (1902-1988) pochodziła z ziemiaństwa, ale jej przybrana rodzina wybrała sprawę ludową. – To było środowisko ludowe w najszerszym i najgłębszym znaczeniu, wychowane na Żeromskim i ideałach Staszica – mówiła w archiwalnym nagraniu.

Już jako mała dziewczynka przyszła działaczka wiedziała, że chce związać się ze szkołami rolniczymi. – Były to jednoroczne szkoły internatowe organizowane w czasie zaboru rosyjskiego na wzór szwedzkich uniwersytetów ludowych – opowiadała.

Uniwersytety ludowe powstały w końcu także i w Polsce, z inicjatywy właśnie Zofii Solarzowej oraz jej męża Ignacego Solarza. Placówki organizowane były w szczególny sposób, a panująca tam hierarchia całkowicie odbiegała od typowych uniwersyteckich wzorców.

***

Audycja: Opowieści po zmroku
Przygotowała:
Justyna Piernik
Goście:
z nagrań archiwalnych Zofia Solarzowa (organizatorka uniwersytetów ludowych), Zofia Kaczor-Jędrzycka (działaczka uniwersytetów ludowych), Elżbieta Ciborska (dziennikarka), Janusz Gmitruk (dyrektor Muzeum Ruchu Ludowego), Wojciech Solarz (reżyser, syn Zofii Solarzowej)

Data emisji: 23.02.2015
Godzina emisji:
21.00

mc

reklama

Czytaj także

Irena Sendler: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 05:52
– Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendler, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyny wyklęte. Białe plamy polskiej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:45
- Prócz Danuty Siedzikówny "Inki", i może "Marcysi", to dziewczyny wyklęte są raczej nieznanymi bohaterkami - mówi Szymon Nowak. Swoją książką chce to zmienić.
rozwiń zwiń