Kacper Malisz laureatem Seifert Competition 2022

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 16:00
Czy wywodzący się ze środowiska muzyki tradycyjnej skrzypek może zawojować Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy? Ależ tak!
Audio
Kacper Malisz na koncercie w studiu koncertowym PR im. Lutosławskiego
Kacper Malisz na koncercie w studiu koncertowym PR im. LutosławskiegoFoto: Grzegorz Śledź PR

Zbigniew Seifert (1946-1979) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna śmierć uniemożliwiła pełne rozwinięcie jego muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.

By uczcić pamięć muzyka, powstała fundacja jego imienia, następnie zaś – Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Formuła konkursu jest otwarta, dopuszcza różne style muzyczne, różne wykonania, różne kompozycje. Celem jest wyłonienie indywidualności muzycznych na miarę Zbigniewa Seiferta.

Miło nam ogłosić, że tegorocznym zwycięzcą powyższego konkursu jest Kacper Malisz! Muzyk znany z rodzinnej Kapeli Maliszów czy grupy Zawierucha, z którą (m.in. za wybitny duet z Marcinem Drabikiem) zdobył Grand Prix na festiwalu Nowa Tradycja 2021

To 22-letni geniusz muzyki tradycyjnej, swobodnie wędrujący między tradycją a jazzem. Pochodzi z małej wsi w Beskidzie Niskiem, Męciny Małej, gdzie rozpoczął swoją przygodę z muzykę. Najpierw był to akordeon, ale szybko przyszedł czas na skrzypce, na których gry Kacper zaczął się po części od taty, potem w szkole muzycznej. Jak przyznał, na samym początku się trochę buntował, bo instrument nie do końca mu pasował, aż w końcu "coś kliknęło i się okazało, że nie trzeba grać klasyki. - Zresztą ja od samego początku nie grałam klasyki, mój tata przywiózł kiedyś literaturę muzyczną i zacząłem od muzyki irlandzkiej, potem doszła to tego muzyka bałkańska, a potem po obleceniu większości znanych kultur skrzypcowych wróciłem do polskiej muzyki tradycyjnej - mówił w rozmowie z Marią Baliszewską.

Miał 12-13 lat, nieco większą świadomość i warsztat, żeby tę muzykę zagrać i się okazało, że to kopania złota. Jako 14-latek wystąpił z Kapelą Maliszów w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", gdzie zespół zdobył drugą nagrodę, a on został też laureatem Złotych Gęśli. - Dla nas to było jak wygrana, jako rodzinna kapela, nikt z nas nie znał i festiwal był dla nas naprawdę dużą pomocą - przyznał.


Dziś Kacper Malisz studiuje na UMFC, w klasie Mateusza Smoczyńskiego i gra jazz na skrzypcach, ale trzyma się też muzyki tradycyjnej. - Uważam polską naszą muzykę skrzypcową, w szczególności Polski centralnej, za wielką inspirację i nasz wielki skarb, zwłaszcza oberkowe rubata, groove mazurkowy. Kapela Maliszów gra dużo melodii tradycyjnych, które przekształca po swojemu. Jeśli chodzi o skrzypce, to staram się zachowywać ozdobniki, styl, choć cały czas szukam swojego brzmienia, ale muzyka polska to jest coś, co cenię sobie najbardziej.

Podczas tegorocznego Konkursu Seiferta nie czuł rywalizacji z innymi uczestnikami i podkreślał miłą atmosferę, jaka między nimi panowała. Rozwija karierę muzyczną w takich składach jak Kapela Maliszów, Zawierucha z Marcinem Drabikiem, Kamilem Siciakiem i Michałem Aftyką, pisze muzykę, żeby założyć autorski zespół jazzowy. Szuka rozwoju w kilku kierunkach, ale podkreśla: - Muzyka tradycyjna jest dla mnie nadal rdzeniem, to duża kopalnia i tam jest tyle diamentów do odkrycia!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 4.10.2022

Godzina emisji: 15.15