REKLAMA

Zestaw skandynawski na jesień

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 16:00
Jesień przynosi ze sobą skandynawski powiew. Przed nami dźwiękowa podróż po Estonii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
Audio
  • Skandynawska kompilacja na jesień (Dwójka/Źródła)
Nyckelharpa, czyli z j. szwedzkiego harfa klawiszowa
Nyckelharpa, czyli z j. szwedzkiego "harfa klawiszowa"Foto: Shutterstock

W Źródłach przemierzyliśmy muzyczną Skandynawię wzdłuż i wszerz. Skrzypce hardanger, nyckelharpa, akordeon – m.in. te instrumenty towarzyszyły naszej podróży.

 

Trio Väsen (Szwecja/Norwegia)

To weterani szwedzkiej sceny folkowej z Upsali. Zespół istnieje już 30 lat. My cofnęliśmy się do roku 1993 i wydanej wówczas płyty „Essence” po czym wysłuchaliśmy fragmentu ostatniego albumu pt. „The rule of 3”.


Ale Möller, Erik Rydvall & Kristine West (Szwecja)

Ale Möller, znany szwedzki multiinstrumentalista, autor wielu projektów. Na zaproszenie szwedzkiego radia zorganizował w tym roku wiele koncertów, w których udział wzięli artyści prezentujący różne gatunki muzyczne. My słuchaliśmy dziś Möllera grającego z dwójką młodych wykonawców: flecistką Kristine West i nyckelharpistą Erikiem Rydvallem.

 

Anne Hytta (Norwegia)

Znanym na świecie dziedzictwem regionu Hardanger jest tamtejszy haft i wyjątkowe skrzypce. Właśnie na skrzypcach hardanger gra Anne Hytta, choć sama pochodzi z regionu Telemark – bogatego w taneczne i muzyczne tradycje. To właśnie tam uczyła się od legendarnego Einara Lyndalla – jednego z ostatnich tradycyjnych skrzypków w Norwegii. To właśnie jego muzyka i nauki stały się dla Hytty podstawą do dalszego muzycznego rozwoju.

 

Maria Kalaniemi i Eero Grundström, Norwegia Maria Kalaniemi i Eero Grundström, Norwegia

Maria Kalaniemi (Finlandia)

To ambasadorka akordeonu w Finlandii. Od lat artystka współpracuje z Eero Grundströmem – muzykiem grającym na harmonijce ustnej i fisharmonii. Razem wydali już kilka albumów. My słuchaliśmy tego pt. „Svalan”, obejmującego melodie z północnej Karelii.

 

Tuulikki Bartosik (Estonia)

To młoda akordeonistka i kompozytorka z regionu Vorumaa w południowej części Estonii. Słuchaliśmy utworu „In luce amor” z płyty „Tempest in a Teapot” – ostatniego z albumów artystki.

***

Na audycję Źródła w środę (26.10) od godz. 15.15 zaprasza Magdalena Tejchma.