Skrzydlata muzyka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 18:00
Czy śpiew ptaków można nazwać muzyką? Czy muzyka jest jednak domeną tylko i wyłącznie ludzką? Takie pytanie postawimy w piątkowych Źródłach, które wypełni śpiew ptaków z różnych stron świata, a także muzyka inspirowana ptakami.
Audio
Ptasi śpiew w muzyce? Ależ tak
Ptasi śpiew w muzyce? Ależ tak!Foto: mat. promocyjne

To wszystko w związku z przypadającym na 1 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ptaków ustanowionym w 1906 roku. W programie rozbrzmiewały dziś ptasie śpiewy m.in. z Paragwaju, Ghany i Indonezji.

Jawajczycy mawiają, że mężczyzna staje się prawdziwym mężczyzną, jeśli ma dom, żonę, konia, sztylet Keris i ptaka. Szacuje się, że w Indonezji w niewoli przetrzymuje się kilka milionów ptaków, a tymi najbardziej cenionymi są ptaki śpiewające. Ich wartość może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy euro, a sam ptasi biznes w Indonezji wart jest miliony! Niezwykle ciekawa jest metoda łapania ptaków w Indonezji, bo wiąże się z nią pewna mało znana kultura fonograficzna. Ptaki wabi się za pomocą kasetowych nagrań z ptasim śpiewem. Kasety te zawierają często kolaże złożone ze śpiewów danych gatunków. Nagrania realizowane są w domach lub w środowisku naturalnym i nieraz zawierają też subtelne tło muzyczne – np. grający sobie w tle gamelan.

Wraz z Davidem Attenborough przenieśliśmy się do Paragwaju, by usłyszeć jedną z najsłynniejszych paragwajskich melodii – gira campana. To jednak nie tylko tytuł kompozycji, to także nazwa dzwonnika nagoszyjego – ptaka będącego symbolem Paragwaju.

Udaliśmy się także do Papui, gdzie poznaliśmy pieśń towarzyszącą tańcowi orła. Papuaskie tańce nierzadko bowiem imitują ruchy zamieszkujących tam ptaków.

W związku z nadchodzącą Wielkanocą, przenieśliśmy się do… Wietnamu. Tam, w regionie płaskowyżu centralnego (zamieszkałego m.in. przez grupę etniczną Bahnar) w prowincji Kontam od połowy XIX wieku zamieszkują katolicy. To pokłosie przybyłych tam wówczas misjonarzy. W prowincji znajdziemy kościoły, w których zachodnie instrumentarium (jak organy) lud Bahnar miesza z lokalnymi brzmieniami – wraz z organami usłyszymy tam także gongi. W „Źródłach” usłyszeliśmy wielkanocną melodię prosto z Kontam. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 15.15