Płytowe nowości i powrót do Jatiwangi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 16:00
Kilka tygodni temu w Źródłach odwiedziliśmy Jatiwangi - gminę położoną na Jawie Zachodniej, która słynęła niegdyś z manufaktur dachówek i wyrobów ceramicznych. Lata temu na dachy większości jawajskich domów trafiały dachówki produkowane właśnie w Jatiwangi.
Audio
okładka albumu Lair pt. Nglar
okładka albumu Lair pt. "Ngélar"Foto: mat. promocyjne

Dziś lokalni artyści nie zapominają o czasach świetności regionu. Nie zapominają o nich m.in. muzycy sekstetu LAIR śpiewający o „tanah”, czyli o swojej ziemi. Właśnie ukazała nowa płyta tej grupy, której premierowo posłuchamy w magazynie. LAIR (lokalny dialekt indonezyjskiego słowa „lahir”, oznaczającego „narodzony”) to zespół psychrockowo-funkowy z Jatiwangi. Tytuł nowego albumu „Ngélar” opiera się na lokalnej kulturze chodzenia po okolicy, aby coś uczcić. W ich wiosce oznaczałoby to występ objazdowy.

Mother Bank.jpg
Jatiwangi Art Factory. Ceramiczna muzyka
Aby zapewnić mieszkańcom i pracownikom bezpieczeństwo ekonomiczne w Jatiwangi działa samopomoc w postaci tzw. emok banku nazywanego tam Mother Bank. Przy instytucji działa grupa muzyczna złożona z kobiet (głównie matek). Zespół Mother Bank w swoich piosenkach dzieli się doświadczeniami życia codziennego w przemysłowej części Jawy...

Singiel artystów „Tatalu” (co można przetłumaczyć jako preludium) to orzeźwiający początek i reprezentacja tego, co ma do zaoferowania „Ngélar”, którego trzeba posłuchać. Rebana perkusisty Tamyiza Noora, lokalny odpowiednik tamburynu, czerpie rytmiczne wpływy z indochińskiego przydrożnego wykonania Barongsai / Lion Dance lub Sar Ping, powszechnie organizowanych w regionach Pantura, podczas gdy gitarzysta Tedi Nurmanto układa riffy, jakie mogłyby być częścią ścieżki dźwiękowej do chińskiego filmu akcji. Dramatyzmu dodają wyraziste śpiewy i przyśpiewki.

Ponadto w programie inne nowości w tym album saharyjskiej piosenkarki Azizy Brahim.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 23.02.2024

Godzina emisji: 15.15