RCKL świętuje trzydziestolecie! Jak to się zaczęło?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 07:00
Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało dokładnie 30 lat temu, formalizując w ten sposób zespół Redakcji Muzyki Ludowej. Oczywiście nie wydarzyłoby się to, gdyby nie Maria Baliszewska – założycielka RCKL-u. Redaktor Baliszewska pojawiła się w Polskim Radiu 1 maja 73. roku we wspomnianej Redakcji Muzyki Ludowej. Wówczas nie było tam żadnego muzykologa, był za to Marian Domański, który już po kilku tygodniach pracy Baliszewskiej jechał z nią wielkim wozem transmisyjnym na pierwsze nagrania terenowe. 
Audio
30 urodziny RCKL
30 urodziny RCKLFoto: RCKL

Na działalność RCKL złożyły się wyjazdy terenowe, setki koncertów, wydawnictwa płytowe takie jak seria „Muzyka Źródeł” i seria „Źródełko” dla młodszych Słuchaczy, oraz tysiące godzin wywiadów z barwnymi osobowościami polskiej kultury ludowej.

W poniedziałkowym magazynie Źródła przenieśliśmy się do przeszłości. Usłyszeliśmy m.in. fragment inaugurującego istnienie RCKL koncertu. Posłuchaliśmy także wypowiedzi twórców folkowej redakcji Polskiego Radia. Do tego opowieści z Kościeliska, z Bukowiny rumuńskiej, z Brazylii i z Dolnego Śląska. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 1.04.2024

Godzina emisji: 15.15