X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michel Leiris. Podróżnik bez mapy i paszportu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:42
- Do największych odkryć Leirisa należy fakt, że przemieszczenie się może być jednocześnie podróżą fizyczną, podróżą po wnętrzu własnego pokoju, jak i podróżą tekstową - mówił w Dwójce dr Tomasz Szerszeń.
Audio
  • Dr Tomasz Szerszeń o postaci Michela Leirisa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Michel Leiris w biurze Muzeum Człowieka w Paryżu w 1984 r.
Michel Leiris w biurze Muzeum Człowieka w Paryżu w 1984 r.Foto: Charles Mallison / wikimedia / CC-BY-SA 3.0

- Michel Leiris stworzył podstawy mówienia o świecie afrykańskim i świecie kreolskim. Interesował się społecznościami, w których mieszały się religie i tradycje. Fascynowała go piętrowość kultury - opowiadał dr Szerszeń, autor książki "Podróżnicy bez mapy i paszportu".

Michel Leiris zmarł 25 lat temu. W Polsce znamy kilka jego książek, m.in. autobiograficzną powieść "Wiek męski" i esej "Lustro tauromachii". Możemy też czytać dwa monograficzne numery pism "Konteksty" i "Literatura na Świecie" poświęcone Michelowi Leirisowi.

W audycji "O wszystkim z kulturą" Tomasz Szerszeń tłumaczył, dlaczego ten ważny francuski antopolog został na wiele lat wyparty z antopologii.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzą: Dorota Gacek i Piotr Kędziorek

Gość: dr Tomasz Szerszeń

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 21.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nicolasa Bouviera świat oswojony w podróży

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 16:24
- To klasyczna powieść inicjacyjna. Nie jest to sprawozdanie, lecz pisana z dystansu opowieść o pamiętniku z podróży - mówił w Dwójce Piotr Kofta o wznowionej właśnie książce Nicolasa Bouviera "Oswajanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżniczy dekalog Nicolasa Bouviera

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 21:01
"Wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, tam przeżyje podróżnik” - to myśl, którą Nicolas Bouvuier kierował się podczas swoich słynnych wypraw. O jego książce "Oswajanie świata", nazywanej "biblią podróżników", opowiadała w Dwójce Małgorzata Szymańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W pociągu może zdarzyć się wszystko". Literackie oswajanie kolei

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 18:00
– Wiek XIX pozostawił po sobie dwie wielkie rzeczy: kolej oraz powieść. I były one ze sobą silnie związane. Literatura przynosi nam wiele świadectw rosnącej fascynacji tym środkiem transportu – mówił w Dwójce prof. Wojciech Tomasik, literaturoznawca i miłośnik podróży pociągiem.
rozwiń zwiń