Michel Leiris. Podróżnik bez mapy i paszportu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:42
- Do największych odkryć Leirisa należy fakt, że przemieszczenie się może być jednocześnie podróżą fizyczną, podróżą po wnętrzu własnego pokoju, jak i podróżą tekstową - mówił w Dwójce dr Tomasz Szerszeń.
Audio
  • Dr Tomasz Szerszeń o postaci Michela Leirisa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Michel Leiris w biurze Muzeum Człowieka w Paryżu w 1984 r.
Michel Leiris w biurze Muzeum Człowieka w Paryżu w 1984 r.Foto: Charles Mallison / wikimedia / CC-BY-SA 3.0

- Michel Leiris stworzył podstawy mówienia o świecie afrykańskim i świecie kreolskim. Interesował się społecznościami, w których mieszały się religie i tradycje. Fascynowała go piętrowość kultury - opowiadał dr Szerszeń, autor książki "Podróżnicy bez mapy i paszportu".

Michel Leiris zmarł 25 lat temu. W Polsce znamy kilka jego książek, m.in. autobiograficzną powieść "Wiek męski" i esej "Lustro tauromachii". Możemy też czytać dwa monograficzne numery pism "Konteksty" i "Literatura na Świecie" poświęcone Michelowi Leirisowi.

W audycji "O wszystkim z kulturą" Tomasz Szerszeń tłumaczył, dlaczego ten ważny francuski antopolog został na wiele lat wyparty z antopologii.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzą: Dorota Gacek i Piotr Kędziorek

Gość: dr Tomasz Szerszeń

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 21.30

bch

Czytaj także

Nicolasa Bouviera świat oswojony w podróży

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 16:24
- To klasyczna powieść inicjacyjna. Nie jest to sprawozdanie, lecz pisana z dystansu opowieść o pamiętniku z podróży - mówił w Dwójce Piotr Kofta o wznowionej właśnie książce Nicolasa Bouviera "Oswajanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżniczy dekalog Nicolasa Bouviera

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 21:01
"Wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, tam przeżyje podróżnik” - to myśl, którą Nicolas Bouvuier kierował się podczas swoich słynnych wypraw. O jego książce "Oswajanie świata", nazywanej "biblią podróżników", opowiadała w Dwójce Małgorzata Szymańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W pociągu może zdarzyć się wszystko". Literackie oswajanie kolei

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 18:00
– Wiek XIX pozostawił po sobie dwie wielkie rzeczy: kolej oraz powieść. I były one ze sobą silnie związane. Literatura przynosi nam wiele świadectw rosnącej fascynacji tym środkiem transportu – mówił w Dwójce prof. Wojciech Tomasik, literaturoznawca i miłośnik podróży pociągiem.
rozwiń zwiń