Skąd przychodzi i dokąd zmierza Inarritu?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 23:00
Jaka droga poprowadziła meksykańskiego reżysera od zaangażowanych społecznie filmów do efektownych obrazów w rodzaju "Zjawy"?
Kadr z filmu Zjawa
Kadr z filmu "Zjawa"Foto: materiały promocyjne

Jeśli "Zjawa" Alejandro Inarritu otrzyma w tym roku Oscara za najlepszy film, Meksykanin będzie pierwszym w historii reżyserem, który zdobył to niezwykle prestiżowe wyróżnienie dwa lata z rzędu. Poza głośnym "Birdmanem", uhonorowanym nagrodą Amerykańskiej Akademii także za zdjęcia, scenariusz oryginalny i reżyserię, w filmografii Inarritu znaleźć można takie obrazy jak "Amores perros", "21 gramów", "Babel" czy "Biufituf".

Jak od silnie zaangażowanych społecznie i blisko związanych z kulturą Ameryki Południowej filmów doszedł on do spektakularnych obrazów krążących wokół tematu przekraczania własnego ego? Jaką rolę pełni u niego przemoc? Czy stanowi szczebel na drodze do osiągnięcia spokoju w niespokojnym świecie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć razem z naszymi gośćmi, którymi będą Magdalena Sadowska, Maciej Parowski i Martyna Harland.

***

Na "Inny stan skupienia" w środę (3.02) w godz. 21.30-22.30 zaprasza Jacek Wakar.

mm/tj

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
KrzysztofDsk2016-02-03 21:58 Zgłoś
Film Jeremiah Johnston nie był historią o Hugh Glass'ie. Postać ta pojawiła się natomiast w filmie Człowiek w dziczy (Man in the Wilderness) z Richardem Harrisem w roli głównej.
KrzysztofDsk2016-02-03 21:48 Zgłoś
Bardzo proszę, żeby dziennikarze zaprzestali powtarzać z uporem maniaka, iż jeżeli Inarritu dostanie Oscara, to będzie to pierwszy raz w historii tej nagrody, że reżyser zdobędzie ją dwa lata z rzędu. To nieprawda. Dokonał tego chociażby John Ford i to już w latach 40-tych. Proszę nie powtarzać niesprawdzonych informacji !

Czytaj także

Rozdano Złote Globy. Wielki triumf "Zjawy"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 10:18
- To film o przetrwaniu, adaptacji i triumfie ludzkiego ducha, ale przede wszystkim o zaufaniu - mówi odtwórca głównej roli w zwycięskim obrazie, Leonardo DiCaprio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2016. Krytyk filmowy: deszcz nominacji dla "Zjawy" to zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 09:57
Dla krytyka Łukasza Maciejewskiego nominacje w kategorii "najlepszy film" były do przewidzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DiCaprio o włos od Oscara. Czy "Zjawa" mu pomoże?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 00:17
- Dramat filmu "Zjawa" polega na tym, że nie ma dobra i zła, i trzeba je znaleźć - mówi w radiowej Jedynce krytyk filmowy Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń