Literatura wyleczy schizofrenię współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:00
– W swoich najistotniejszych dokonaniach literatura dotyka sfery, która jest przedmiotem zainteresowania religii i psychiatrii – mówił Przemysław Dakowicz, autor tomu poematów "Ćwiczenia duchowne".
Audio
  • Przemysław Dakowicz o swoim zbiorze poematów "Ćwiczenia duchowne" (Inny stan skupienia/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/CC0 Public Domain

– Traktuję tę książeczkę jako wgląd we własną świadomość – wyznał poeta. – Od wielu lat wydaje mi się, że podstawową funkcją literatury jest zdawanie sprawy ze świadomości człowieka w czasie, w którym przyszło mu żyć – dodał.

Przemysława Dakowicza szczególnie interesuje z jednej strony szaleństwo i schizofrenia współczesności, z drugiej zaś ślady sacrum w kulturze, w której żyjemy. Pisząc o nich, odnosi się zarówno do skomplikowanej filozofii Kierkegaarda, jak i doświadczeń Anneliese Michel, najsłynniejszej opętanej XX wieku, zmarłej po serii egzorcyzmów...

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Przemysław Dakowicz (poeta, eseista i krytyk literacki)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dakowicz: nie istniejemy bez dialogu z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:00
- Wyobraźnia i świadomość, szczególnie młodych ludzi, nie jest dziś w stanie ogarniać tego, co wydarzyło się w przeszłości, a czego myśmy sobie wciąż nie opowiedzieli - mówił Przemysław Dakowicz, pierwszy laureat nagrody literackiej Skrzydła Dedala.
rozwiń zwiń