REKLAMA

"Ludzie, którzy mówili: nie". Radiowe wspomnienia Janiny Jankowskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:00
- Wymyśliłam między innymi cykl reportaży o ludziach, którzy o coś walczyli w swoim środowisku, w swoim zakładzie pracy - opowiadała w Dwójce ceniona dziennikarka radiowa.
Audio
Janina Jankowska, wybitna polska reportażystka
Janina Jankowska, wybitna polska reportażystkaFoto: screen YouTube

- Jechałam w teren, starałam się pokazywać to, co jest. Tyle że można było krytykować sekretarza do poziomu powiatowego, nie wyżej - wspominała Janina Janowska polskie realia lat 70. XX w. Jej cykl audycji "człowiek, który powiedział: nie" został zdjęty przez cenzurę w 1976 roku. - Za dużo ludzi zaczęło wówczas mówić: "nie"… - zauważył prowadzący rozmowę prof. Antoni Dudek.

Jak wyglądało Polskie Radio w latach PRL? Kto chciał zamienić "Litwę" na "Polskę" w słynnej frazie z Mickiewiczowskiej "Inwokacji", a kto został wyrzucony z pracy za wyemitowanie archiwalnej wypowiedzi Józefa Piłsudskiego? We wspomnieniach Janiny Jankowskiej nie zabrakło opowieści o jej działalności w opozycji demokratycznej (W 1980 roku bez zgody przełożonych pojechała dokumentować strajk w Stoczni Gdańskiej. Za reportaż "Polski Sierpień" uzyskała Prix Italia. Władze nie pozwoliły jej jednak na wyjazd i odbiór nagrody). W audycji również o nowszym obliczu radia i telewizji - już w okresie III RP.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Antoni Dudek

Gość: Janina Jankowska (dziennikarka radiowa, reportażystka)

Data emisji: 29.03.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Czytaj także

"Polski sierpień". Reportaż o strajkach w 1980 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 14:00
Zapraszamy do wysłuchania dokumentu Janiny Jankowskiej zrealizowanego podczas strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. Audycję nagrodzono Prix Italia w roku 1981.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Legenda” - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 15:03
Spotkanie z reportażystką - Janiną Jankowską.
rozwiń zwiń