Po co antropolog w szpitalu?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 11:00
- Antropologia medycyny narodziła się po II wojnie światowej jako dyscyplina praktyczna, związana z implementacją zachodnich metod leczenia w krajach globalnego Południa - wyjaśniał dr Hubert Wierciński. Czy we współczesnej Polsce jest to już tylko dziedzina teoretyczna?
Audio
  • Dyskusja o antropologii medycyny (Inny stan skupienia/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Starałem się pokazać, w jaki sposób pacjent dotknięty chorobą nowotworową funkcjonuje w systemie medycznym - wyjaśniał autor książki "Rak. Antropologiczne studium praktyk i narracji". Dr Hubert Wiśniewski stawiał więc m.in. pytanie o błędy w komunikacji pomiędzy placówką medyczną a chorym.

- Spotkałem na przykład pacjenta, który po diagnozie poczuł się na tyle bezradny, że nie konsultował się z onkologami. Gdyby nie przytomność jego żony, w ogóle nie korzystałby z pomocy - opowiadała nasz gość.

A dlaczego antropologia medycyny jest szczególnie użyteczna w USA i dlaczego powinna badać także samych lekarzy?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: dr Magdalena Radkowska, dr Hubert Wierciński (antropolodzy)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/jp

Czytaj także

Na łuszczkę w oku tylko święcona kasza i skorupki jaj...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 15:00
- Może dlatego, że ludzie wierzyli... ale te zioła naprawdę działały - mówiła nieżyjąca już gawędziarka z Lubelszczyzny, Władysława Świątek. W wigilię Matki Boskiej Zielnej przypomnieliśmy o dawnych ludowych metodach radzenia sobie z chorobami.
rozwiń zwiń