X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autor powieści "Zadry": z pisarzem jest podobnie jak z malarzem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 13:15
- Malarz nie maluje z głowy, przynajmniej taki, który stara się w większym lub mniejszym stopniu oddać rzeczywistość, która go otacza, tylko maluje na podstawie modela albo wynosi sztalugi i maluje w plenerze. I podobnie jest z autorem - mówił w Dwójce Dominik Rutkowski, autor powieści "Zadry".
Audio
  • Dominik Rutkowski o swojej najnowszej powieści "Zadry" (Spotkania autorskie/Dwójka)
Okładka książki Zadry
Okładka książki "Zadry" Foto: materiały prom./Świat Książki

anna-cieplak-lata-powyzej-zera-wydawnictwo-znak-2017-08-19_1200.jpg
Anna Cieplak: to książka o tym, że możemy być zwykli

Najnowsza książka Dominika Rutkowskiego to saga opowiadająca o dramatycznych losach trzech rodzin przybywających po II wojnie światowej na Pomorze Zachodnie z różnych stron Polski. Akcja powieści obejmuje kilkadziesiąt lat i kończy się na latach 90. ubiegłego wieku. Jeden z jej bohaterów wychował się w Warszawie, ukończył tam studia prawnicze, ale postanowił wyjechać na Ziemie Odzyskanie w poszukiwaniu nowego życia.

Podobne nuty pobrzmiewają w życiorysie samego autora. - Rzeczywiście miałem taki epizod, że opuściłem Warszawę i pojechałem pomieszkać trochę z dala od tego całego zgiełku. Skończyłem wtedy studia prawnicze, to była połowa lat 90. i ta Warszawa, w której się wychowałem zaczęła odchodzić, zaczęła bardzo dynamicznie się zmieniać. Te zmiany średnio mi się podobały, ciężko się żyło w tym mieście i stąd taki pomysł na ucieczkę. Miałem małe dzieci, więc wydawało mi się też, że lepiej będzie im się wychowywać na wsi niż w Warszawie. Mieszkaliśmy tam przez 5 lat - wspominał Dominik Rutkowski.

Gość Dwójki nie krył, że "Zadry" są w jakimś stopniu wzorowane na doświadczeniach z tamtego okresu. - Ja często mówię, że jeżeli w postaciach można znaleźć cechy, które występują u kogoś w rzeczywistości, to znaczy, że postaci te mają podobną historię, przeżyły podobne doświadczenia albo noszą podobne cechy, natomiast z reguły to nie jest ta realna postać. Podobnie jest z pejzażami. Wioska, w której dzieje się akcja powieści ma topografię tej wsi, w której mieszkałem, natomiast to nie jest ta sama wieś - podkreślał pisarz i dziennikarz.

Dlaczego Dominik Rutkowski wybrał do opisu tego świata fikcję, a nie dokument? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycj: Spotkanie autorskie 

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Dominik Rutkowski (pisarz, dziennikarz, warszawski przewodnik)

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 12.30 

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Chmielarz: poczucie misji nie powinno przesłaniać istoty kryminału

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:53
- Mam wrażenie, że w ostatnich latach to poczucie misyjności wśród autorów jest coraz większe i przerasta to, co powinno być fundamentem kryminału, czyli dostarczanie czytelnikowi rozrywki - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Chmielarz, autor m.in. serii o przygodach komisarza Jakuba Mortki.
rozwiń zwiń