Wojciech Chmielarz: poczucie misji nie powinno przesłaniać istoty kryminału

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:53
- Mam wrażenie, że w ostatnich latach to poczucie misyjności wśród autorów jest coraz większe i przerasta to, co powinno być fundamentem kryminału, czyli dostarczanie czytelnikowi rozrywki - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Chmielarz, autor m.in. serii o przygodach komisarza Jakuba Mortki.
Audio
  • Wojciech Chmielarz o serii kryminałów o przygodach komisarza Jakuba Mortki (Poranek Dwójki)

Anna Wieczur-Bluszcz 1200.jpg
Reżyserka "Tangibile: RadiOpera": to było duże wyzwanie

To właśnie ten cykl przyniósł mu uznanie jako autorowi kryminałów. Za trzecią część opowieści o przygodach komisarza Mortki ("Przejęcie") Wojciech Chmielarz otrzymał w 2014 r. Nagrodę Wielkiego Kalibru. Na początku tego roku premierę miała natomiast powieść "Cienie", która jest już piątą odsłoną serii.

- W swoich książkach staram się nie tyle diagnozować rzeczywistość, co pokazywać pewne problemy i stawiać pytania. Zostawiam czytelnika z nimi, niech wyciągnie swoje własne wnioski. Fundamentem i najważniejsza rzeczą jest dla mnie natomiast to, żeby moje książki dobrze się czytało i żeby na końcu czytelnik drapał się w głowę i zastanawiał się, jak to możliwe, że dał się tak bardzo zaskoczyć - tłumaczył gość Dwójki.

Dlaczego Wojciech Chmielarz zdecydował, że bohaterem serii jego kryminałów będzie "zwykły" policjant, bez mrocznej przeszłości ani głęboko skrywanych tajemnic? Jakie opinie na temat komisarza Jakuba Mortki mają prawdziwi policjanci? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Chmielarz (autor kryminałów, dziennikarz)

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki 

pg/kd

Czytaj także

Bez Thatcher nie byłoby szkockiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 13:00
- Przez fakt, że kryminały są schematyczne, dzielące je różnice stają się szczególnie ciekawe - rozpoczął dyskusję o narodowej tożsamości tego gatunku Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarnooka blondynka". Erzac Chandlerowskiego kryminału

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 19:00
- Raymond Chandler był tylko jeden, a książka Benjamina Blacka jest jedynie erzakiem jego twórczości. Pozwala nam to przeżyć tęsknotę za pisarzem, od którego historii jesteśmy po prostu uzależnieni – mówił w Dwójce pisarz Marcin Baran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Cegielski: milicyjne śledztwo to polowanie na kozła ofiarnego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 17:50
- Ryszard Wirski ma misję niemożliwą: znalezienie mordercy sekretarza wojewódzkiego PZPR. I wie, że partyjni bonzowie chcą go wykorzystać do swoich celów - mówił w Dwójce autor kryminału "Nowy lepszy morderca".
rozwiń zwiń